Série návodů – pro někoho novinka, pro někoho osvěžení znalostí.

Rád bych vás v sérii článku obeznámil s mechanikou hry a třeba i věcmi, které neznáte.

Po popisu schopností posádky přichází na řadu vybavení tanku.

Pojďme se tedy podívat, co si na vozidlo můžete namontovat a jaké bonusy vám to přinese. Nezapomínejte, vybavení má i svojí hmotnost a ne vždy jde namontovat na tank, který není, jak se říká, “v topu”. Tak a poslední poznámka do úvodu, nebudu zde řešit cenu vybavení, tu lehko zjistíte ve hře.

Začneme nejdříve tzv. demontovatelným vybavením

Toto vybavení můžete libovolně montovat a demontovat z tanků bez jakéhokoli postihu.

 

Maskovací síť – Přidává bonus k maskování, aktivuje se 3 vteřiny po zastavení vozidla, při otáčení věží se bonus neruší. Bonus pro jednotlivé tanky: LT a MT 10%, HT a ARTY 5% a TD 15%.

 

Binokulární dalekohled – 25% k dohledu stojícího vozidla, aktivuje se stejně jako maskovací síť. Pozor je to k dohledu stojícího vozidla!!!

 

Bedna s nářadím – 25% k rychlosti oprav. Zajímavé je použití s perkem opravy, jenž jsem nikdy osobně nezkusil (pozn. redaktora).

Další na řadě je tzv. nedemontovatelné vybavení

Název je trochu zavádějící, vybavení lze z tanku demontovat. Dokonce dvěma způsoby. Za 10 goldů, přičemž se přesune do skladu a nebo zničením, k tomu není co dodávat.

Nejdříve se podíváme na vybavení, jež zlepšují vlastnosti děla. Toto vybavení není dostupné pro všechny tanky. Např. na německý Panther není možné namontovat stabilizátor. Na zásobníkové tanky jako je AMX 13 75 nejde namontovat nabiják.

Hydraulický nabiják – Snižuje o 10% čas nabíjení. Celkem je pět variant, tři pro tanky a dvě pro ARTY. Hlavní rozdíl mezi nimi je cena, která se mění s ráží děla.

 

Vertikální stabilizátor – Snižuje o 20% rozostření zaměřovacího kruhu. Opět jsou to dva typy, přičemž se liší jen cenou. Mk. 1 pro LT a MT a Mk. 2 pro HT

 

Vylepšený pohon děla – Snižuje dobu úplného zaměření děla a to o 10%.

 

Další skupina vybavení zlepšuje vlastnosti podvozku a motoru.

Vylepšené odpružení – Přidává 10% k nosnosti podvozku, 20% hit bodů a 50% odolnost při dopadu z velké výšky. Vylepšené odpružení je obecný název. Každý národ, třída tanku a skupina tanků má pojmenováno odpružení jinak. Zásadní rozdíl je hlavně v ceně.

 

Náplň nádrží CO2 – + 50% hit bodů palivových nádrží. Dostupné od Tieru VI a výše.

 

Cyklónový filtr – + 50% hit bodů motoru. Filtr je dostupný pouze pro ruské a čínské tanky.

 

Rozšířené pásy – Snižují odpor terénu o 9,1% na měkkém a o 4,8% na středním terénu. Dostupné hlavně pro německé tanky nižších Tierů a některé ruské tanky.

 

A poslední skupina by se dala nazvat pro posádku. Je to sice zavádějící, ale nic lepšího mě nenapadlo.

Protistřepinová vložka – Jsou čtyři typy. Lehká, + 20% ochrany posádky před střepinami. Střední, + 25% ochrany posádky před střepinami. Těžká, + 30% ochrany posádky před střepinami. A super těžká, + 50% ochrany posádky před střepinami, přičemž nejdůležitější vlastností je snížení času ochromení o 10%. Jak již název napovídá, jsou jednotlivé typy určeny pro LT, MT, HT, Super HT (např. Mouse) a z nich vycházejících TD.  Jejich cena se mění dle váhové kategorie.

Mokré bedny s municí – + 50% hit bodů zásobníku munice, opět dva typy lišící se cenou.

 

Skládaná optika – přidává 10% k dohledu, je aktivní i při pohybu. Její účinek se nesčítá s binokulárním dalekohledem.

 

Vylepšená ventilace – Přidává všem členům posádky 5% ke schopnostem. Opět tři typy s jediným rozdílem a tím je cena.

 

Vyjmenoval jsem vše, co hra standardně nabízí do tří slotů pro vylepšení tanku. Nevyjmenoval jsem speciální vybavení, jež se dá koupit za bony. V podstatě je obdobné, pouze hodnoty bonusů jsou o něco málo vyšší.

Co si na můj tank namontovat?

Na oficiální fóru WoT je rubrika průvodce hrou s pod-rubrikou Tanky, jsou zde všechny národy a všechny tanky ve hře. Jednou z nejčastějších otázek je, co si dát za vybavení na ten či onen tank. Je mnoho názorů a málo kdy se diskutéři shodnou. Každý má jiný styl hraní, někdo hraje agresivně, jiný zase opatrně. WG však přišlo s drobným návodem do začátku. A já si ho dovolím zde použít, doplním k němu ale i můj názor. Vlevo je názor WG a vpravo můj.

Lehký tank

   VS.   

 

Střední tank

   VS.   

 

Těžký tank

   VS.  

Pro super HT

 

 

Stíhač tanků

   VS. 

 

Artylerie

   VS.   

Je vidno, že rozhodující úlohu ve hře hraje DPM (Damge per minute, poškození za minutu), s výjimkou LT, kde je to o dohledu a TD, kde přibývá i maskování.

Je jen s podivem, že při poměrně velkém množství vybavení je dle WG doporučováno více či méně to stejné. Je však rozhodnutím každého, co si na svůj tank namontuje. Pro vybavení platí to samé, co pro posádku. Každý preferuje jiný herní styl. Hlavní je, aby vám to vyhovovalo.


Prosím je to jen doporučení dle oficiálního postoje WG a mne. Nesnažíme se vám vnutit “náš” názor, co si do tanku namontovat. Téma vybavení je citlivé vzhledem k ceně vybavení a ceně demontáže. Sestavení, jež je popsáno o něco výše může posloužit nováčkům, ale i zkušenějším hráčům.


Zdroj: Internet, WoT WikiWorld of tanks


Další návody můžete nalézt zde.


Děkuji za pozornost a u dalšího dílu brzy na viděnou.

5
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
licus_10
Čtenář
licus_10

opět skvěle napsáno 🙂 díky

JoAn
Čtenář
JoAn

Vždy jsem si myslel, že je lepší používat vylepšený pohon děla než vertikální stabilizátor. Minimálně u těžáků.

Watts1
Čtenář
Watts1

Ono je vždy nejlepší kouknout na tanks.gg na “skryté staty” – rozostření při pohybu věží atd;) a podle toho se rozhodnout;) osobně využívám v 90% stabik a když je chování děla opravdu hrozné, tak obojí – jak stabik, tak pohon děla;) např. Na stb:)
Btw: diky za tento web a přeji hodně zdaru;)

Le3ky
Čtenář
Le3ky

Nebolo to niekedy tak ze vylepseny pohon bol iba vtedy ked tank stal ? A stabilizator vzdy aj za jazdy.

Garrth
Admin

ono to vychazi tak, ze domereni na nejmensi kruh je vzdy rychlejsi se stabikem, sice ne o moc, ale tech 20% na mensi rozostreni za jizdy udela hodne, jakkoliv se to nezda … pohon dela max na autoloadery misto nabijaku