Carrambovo vyjádření ke “kauze konvalina11”

Jako první věc hned na začátek bych rád řekl, že se tímhle článkem nevracím plně do komunity, jak mi píšete na youtube. WoTko jsem začal znovu chvílemi hrát, ale spíš jenom tak blbnu na lowtierech, už dokonce ani ne pod svým původním nickem carramba66 (který si vtipně registroval někdo jiný, tímto ho zdravím a vyzývám, aby mi ho vrátil). Chci natočit video o jednom nedávno buffnutém tanku, že zrovna probíhá tahle kauza jsem ani nevěděl. Ale když už probíhá, tak jsem si o ní zjistil co šlo a chci se k tomu vyjádřit.

A proč zrovna já bych se měl montovat do kauzy kolem botů?

 

Proč se do toho míchám?

Možná si někteří z vás vzpomínáte, že jsem kromě youtube kanálu a webu wot.cz taky nepravidelně vydával časopis o WoT, který se jmenoval Deník Nooba. V jednom čísle jsme se detailně zaobírali nepovolenými modifikacemi a když jsem to číslo připravoval, tak jsem si nejen o aimbotu, ale obecně o botech jako takových, nastudoval opravdu hodně. Dokonce jsem si nějaké boty sehnal a nainstaloval a to nejen klasické aimboty, ale i plnohodnotné boty, které nejen míří, ale i sami střílí a sami jezdí. Prostě vám sami vydělávají kredity a expy a vy ani nemusíte sedět u počítače. Protože jsem se samozřejmě obával o svůj draze vypiplaný účet s mnoha tanky, tak než jsem je začal používat pro testovací účely, obrátil jsem se na oficiální podporu i na známé v komunitním týmu a informoval je o tom. Obě strany mi doporučily, abych ty boty nepoužíval ani pro testovací účely k vytvoření článků a videí, které měly lidi od jejich používání odradit a tak jsem je nakonec zkoušel jinak, abych nezasáhl do hry. Nicméně jsem je otestoval důkladně, mluvil s několika jejich autory (divili byste se, jak lukrativní byznys tvorba a provozování botů je) a proto si dovoluji tvrdit, že o botech vím víc, než většina komunity. To jenom kdyby se někdo ptal, proč se youtuber na penzi vrtá ve věcech, do kterých mu venkoncem nic není. Nakonec musím upozornit, že s konvalina11 se neznám. Jednou jsem zaregistroval, že v jednom svém videu mě zmínil, protože mě potkal na randomu, nicméně to nepotkal mě, ale toho, kdo si po mém odchodu z komunity drze regnul můj nick carramba66. To byl celý můj kontakt s mladým community contributorem.

Boti

Botů existuje spousta, zejména těch menších, kteří se starají třeba jen o zaměřování. Těch velkých a komplexních, je jen pár, protože udělat program, který se spojí s herním klientem, bude umět jezdit podle map, bude umět waypointy, bude mít databázi weakspotů a bude schopen něco nastřílet, je z hlediska vývojářského poměrně dost složitá věc. Komplexní aimbot je dobrý v tom, že ho u hráče poměrně snadno poznáte a to jak přímo v bitvě, tak ve statistikách. Autoři botů totiž doporučují nejen typy, ale i konkrétní tanky, se kterými je nejlepší jezdit. Bývají to těžké tanky, které se jen tak snadno někam nerozjedou a nespadnou ze srázu. Také to bývají tanky s víc HP (protože ten bot je retardovaný a i tak musí ve hře chvíli vydržet) a s vysokou penetrací, aby nastřílely alespoň nějakou damage. Čili se výběr zužuje na několik pár tanků, které jsou díky výrazně podprůměrným statistikám u každého hráče snadno identifikovatelné.
Nejvíce je vidět, když hráč normálně hraje a pak začne používat plnohodnotného bota, že se mu razantně propadne statistika WN8. Upozorňuji, že několik takových drobných propadů ve své historii má i konvalina, nicméně jsou to propady menší, které se dají vysvětlit kolísající herní formou. Také je u některých tanků vidět, že na nich má konvalina podezřele hodně, ale opravdu hodně podprůměrné staty. Bavíme se o WN kolem 400 u tanků, se kterými má i několik set bitev. Na druhou stranu výrobci botů většinou doporučují, jak jsme si řekli před chvílí, tanky těžké a dobře pancéřované, zatímco konvalina má výkyvy výkonů u tanků lehkých. A i přesto, že jde často o tanky premiové (které tvoří samozřejmě základ ježdění s boty, protože bota používáme k tomu, aby nám co nejrychleji co nejvíce vydělal), s lehkým tankem v kombinaci s plnohodnotným botem toho moc neuděláte.

Jak identifikovat aimbot?

Specifickým typem botů jsou aimboty. U nich hráč jezdí sám, ale jen tu a tam mu pomohou lépe zamířit na weakspot. Aimbot se samozřejmě nepozná podle statistik, protože s ním stále většinu hry ovládá sám hráč. Dá se ale poznat z replayů.

Komunita upozornila na několik videí, ve kterých podle ní konvalina používá aimbot. Bohužel, protože konvalina dost užívá freecam (volnou kameru) a aimbot se podle pohybů zaměřovače nejlépe poznává ve sniper režimu, z videí nic nevyčteme. Nicméně zde je dobré vědět, že konvalina nechal na wotreplays inkriminovaný replay se Skorpionem (najdete jej zde – http://wotreplays.eu/site/4321291#live_oaks-konvalina11-rheinmetall_skorpion_g). I zde je však problém s tím, že replay je za starší verze 1.0 a ne každý si umí sehnat a nainstalovat starší verzi, aby si ten replay mohl přehrát. Já to samozřejmě umím a tak jsem si replay přehrál. K čemu jsem došel?

Důkazy podvodného jednání

Budiž řečeno hned zkraje, že ani replay vám samozřejmě nedá 100% důkaz o tom, že někdo používá nedovolený podpůrný sotware. Vy tomu člověku nestojíte za zadkem a nevidíte, co za bordel si do počítače instaluje. Protože ale v replayi, na rozdíl od videa, můžete celou bitvu zhlédnout ve snipe režimu. Když jsem si ten replay pustil, je nutné poznamenat, že ty podivné pohyby, které aimbota prozrazují, se v něm nacházejí. Když máte ruku na stole a držíte v ní myš, fyzické omezení (pohybujete jí z jednoho bodu – zápěstí) vám prakticky znemožňuje udělat s kurzorem přesnou linku, dostat jej po přímce z bodu A do bodu B. Vždycky tam bude nějaká drobná odchylka, vždycky tam bude jakýsi malý půlkruh právě proto, že pohyb vaší ruky vychází z jednoho bodu. Koneckonců zkuste se myší v nějakém grafickém programu podepsat, to nedáte.

Naproti tomu aimbot funguje pouze na principu přímého pohybu kurzorem. Jeho cílem je dostat se z místa, na které jste posunuli kurzor naposledy, co nejrychleji a tedy přímou cestou na místo, kde má tank, na který střílíte, nejbližší nebo nejsnáze penetrovatelný weakspot. A opakuji, v replayi řada takových podezřelých pohybů je. To zaprvé.

Druhým, pro mě ještě mnohem více podstatným důkazem, je to, jak konvalina používá freecam. Sám točím videa někdy od roku 2013 a viděl jsem stovky a tisíce videí z WoT. A musím vám říct, že tak široce, jak freecam při své tvorbě používá konvalina, jsem to neviděl u žádného jiného youtubera. Samozřejmě freecam sám o sobě nemusí vůbec nic znamenat. Ale všimněte si, kdy jej konvalina zapíná. Zpravidla jde o chvíle v bitvě, kdy by skutečný replay byl přepnutý do snipe režimu. Tam se kolikrát stává, že ve svém videu se konvalina dokonce začne rozhlížet a vůbec se nesoustředí na střelbu. Opakuji, samo o sobě to důkazem není. Ale kdybyste se mě zeptali, jak nejlépe ve videu zamaskovat, že používám aimbot, řeknu vám, že je to právě používáním volné kamery.

Pro a proti

Shrnu-li svoje zjištění z toho, co jsem viděl (a věřte mi, že jsem se prověřování celé věci věnoval opravdu důkladně a časově velmi náročně), vyjdou mi tyto body, které hovoří pro konvalinu (tedy že nepoužívá aimbot) a které hovoří proti němu (tedy že jej používá).

1. Nelze jednoznačně prokázat, že aimbot, nebo jiný nedovolený program používal. Wargaming by sice měl mít možnost zjišťovat obsah jednotlivých složek v instalaci hry a komunita jej k tomu také léta vyzývá, jako k nejsnadnější cestě, jak odhalovat podvodníky. Nicméně Wargaming na to prdí a smiřuje se s tím, že tu a tam zabanuje pár chudáků, kteří to dělají tak blbě, že to bije do očí. Ovšem ti představují zlomeček všech, kteří boty na serveru používají. Můj skromný odhad je, že aimbot používají nějaká dvě tři procenta ze všech hráčů hry a tedy pravděpodobnost, že na někoho takového narazíte, je zhruba v každé druhé bitvě. Nicméně pokud za tím člověkem nestojíte, dokázat zcela exaktně mu to nemůžete. A nemůžeme to přímo dokázat ani konvalinovi. To je fakt.

2. Pokud byste se dostali do situace, že jste veřejně činní a chtěli byste ututlat používání nedovolených podpor při hře, první co uděláte je, že okamžitě odstraníte všechny potenciální důkazy svého podvodného jednání. Zde je konvalinovi nutné přičít k dobru, že předmětný replay (ten se Skorpionem, alespoň tento jeden) dal veřejně k dispozici, aby si každý mohl udělat obrázek. Jistě můžete namítnout, že to klidně mohl udělat, když už Wargaming řekl, že tenhle jeho replay má ve svých interních systémech a tak ho prověří. Na druhou stranu ten replay nechal veřejný na wotreplays a to je také fakt, který nelze zpochybnit.

3. Wargaming ústy Ivany Drago se k celé věci vyjádřil s tím, že bitva lagovala. Opět, můžeme namítnout, že podobné lagy může způsobit právě i aimbot, nebo jiný typ podobného software. Ale na to zase nemáme důkazy, proto věříme-li tomu, co říká Wargaming, můžeme některé nepřirozené záškuby zaměřovače opravdu vysvětlit tímto způsobem.

4. Alespoň pro mě největším usvědčujícím důkazem proti konvalinovi je to, jakým způsobem dělá svoje videa. Dal jsem si tu práci a prošel si i ta nejstarší a on úplně od začátku při natáčení velmi široce používá freecam. A já fakt nikdy neviděl, že by ho někdo používal tak strašně moc. Jak už jsem psal nahoře, kdybyste se mě zeptali, jak ve videu zamaskovat aimbot, odpovím vám „freecamem“.

5. Zároveň nemohu znovu nezmínit ani ty podivné pohyby kurzoru/zaměřovače, které se sice zčásti dají vysvětlit lagy, ale to jenom v omezené míře a jen v jediné bitvě. Pokud jde o video s KV-4 Kreslavsky nebo francouzským skautíkem, tam jsou ty pohyby taky a tam už je nikdo nevysvětlil.

6. Když jsem pár bodů zpátky psal, že replay se Skorpionem dal k dispozici, je tedy třeba také říci, že nedal k dispozici nic dalšího. Žádný další replay z těch, o kterých se mluvilo jako o „cinknutých“. Konvalina11 má ke dni, kdy píšu tenhle článek přesně 58 635 odehraných bitev. Víte kolik má na wotreplays.eu veřejných replayů? 8. Slovy osm. Přitom má čtyři Poolovky za 10+ zničených tanků (mezi replayi není ani jedna), 25 medailí Radleyho-Walterse (za 8+ killů). Má dokonce 102 Kolobanovek. A kolik jich má v replayích? Žádnou. Jistě uznáte, že to je u youtubera minimálně k zamyšlení.

7. Musím zmínit i obhajobu, kterou konvalina předstoupil před komunitu a jejímž hlavním bodem bylo natočení prázdných složek s modifikacemi. Odhlédnu-li od toho, že externí programy fungují úplně na jiném principu než mody, nainstalované mezi standardní modifikace, ukazovat něco takového, to by nás Konvalina opravdu musel mít za pitomce, kdybychom tohle přijali jako důkaz jeho neviny.

8. Nakonec musím zmínit i to, že na stranu konvaliny se nepostavil nikdo v komunitě známější. Původně na jeho obhajobu vystoupil Uanubis, když velmi správně poznamenal, že podobných honů na čarodejnice zažila česká komunita už spoustu. I mě samotného už milionkrát nařkli z toho, že používám aimbot nebo jiný typ nedovoleného programu. To je takový kolorit randomu ve WoT. Na druhou stranu se podívejte, kdo s tím obviněním přišel. Velezkušený hráč a streamer Peacemaker (zdravím, Peaci). Své si k tomu, vůči konvalinovi poměrně nelichotivě, řekl i marty_vole. I sám Uanubis nakonec uznal, že na těch konvalinových replayích něco možná je.

Resumé

Jedno je jisté, konvalinovi nemůžeme nikdy přímo dokázat, že aimbot používal nebo používá. Prostě nemůžeme. Nicméně i ve vyšetřování skutečných trestních věcí funguje princip, díky kterému k odsouzení nejsou vždy potřeba přímé důkazy, ale často stačí řetězec na sebe navazujících důkazů nepřímých. A ten zde bohužel je. Jak jsem psal výše, pro mě konvalinu usvědčují z používání nedovoleného software zejména dvě věci: nepřirozené pohyby jeho zaměřovače v replayích a videích, které zkrátka na první pohled opravdu dělají dojem aimbota. A pro mě osobně je největším důkazem jeho viny to, jak pracuje s freecamem. Znovu se budu opakovat, kdybyste se mě zeptatli, jak na youtube zamaskovat, že používám aimbot, tak vám řeknu, ať si zapnete volný pohyb kamery.

Poraženým v celé kauze však není ani konvalina, ani komunita jako taková. Kdyby byl konvalina normální hráč, tak bych řekl, že je nám do toho, čím sám sobě kurví hru, celkem houby. Výsledkově to týmům zřejmě nekazí (protože plnotučného bota nepoužívá, spíš opravdu jenom aimbot), takže co. Je však nutné připomenout, že konvalina je kontributor a to, jak se k celé kauze postavil Wargaming … … no prostě je to pořád to samé. Wargaming vydal ústy Ivany Drago vcelku nic neříkající prohlášení s obhajobou, která je z mého pohledu zoufale nedostatečná. Uznávám, kdyby konvalina sám odstoupil z pozice komunitního kontributora, zkrátka by tím přiznal vinu a to asi nechce. A kdyby ho odvolal WG, tak je to samé. Ovšem ty důkazy jaksi…

Celý problém „kauzy Konvalina“ se tak přesouvá do roviny „kauza výběru CC“. Dle mého skromného mínění jsou kontributoři vybíráni opravdu zoufale. Ukážu vám deset lidí, kteří by se měli stát kontributory a kterým to nikdo nikdy nenabídl. Místo toho to dostane kluk, kterému je dvacet, na jehož videa se dívá pár skalních a který jinak komunitě nic pozitivního nepřinesl. A je úplně jedno, jestli konvalina aimbot používá nebo ne. Fakt, že Wargaming zcela selhává při výběru lidí, se kterými bude v komunitě spolupracovat, je úplně zjevný.

Proto jediným pozitivním, co by celá kauza mohla přinést, by bylo poučení lidí z českého komunitního týmu tak, aby začali dělat svoji práci. Protože upřímně řečeno, než to dělat takhle, to je vážně lepší se na to vysrat úplně.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Reklama, která platí provoz tohoto webu.

Komentujte

20 Komentářů na "Carrambovo vyjádření ke “kauze konvalina11”"

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Hollohlaway
Čtenář

Výborné a s nadhledem.

MakeItRain
Čtenář

Čekám na další vyjádření od Carramby, nebo klidně i někoho jiného na další peacemakerovo video, kde k11 používá jiný “hack”/ mod, kdy mu hra a mapa pinguje spadlé věci na mapě.

Garrth
Admin

tam uz neni co vyjadrovat, je to jasne jak facka

Karaya12
Čtenář

Nemám Carrambu rád, tenhle článek na tom nic nezmění, ale je napsaný dobře.

EAT_MY_GOLDS
Čtenář

Parádní článek 😉

Sstyx
Člen

Nezapomeňte, já se k tomu vůbec nevyjadřuju 😀 Ale sakra jo! Dobře napsaný a přesný článek.

Shed
Čtenář

Jenom bych doplnil, že konvalinovi to také nikdo nenabídl, on si o tu funkci požádal, každopádně to nic nemění na tom, že Wargaming zcela selhává při výběru lidí, se kterými bude v komunitě spolupracovat.

Nechcete ten článek rozšířit i jinam?

nalkirk
Čtenář

Prelozit do eng? A dotaz. co rita a armoredpatrol?

Lord_of_lemra_CZ
Admin

Ritě jsem to celé posílal, neodepsala. Dailybounce jsem to posílal taky, harkonnen mi jen odpověděl, že to napsat nemůže kvůli smlouvě s WG. Tak jsem to vzdal.

nalkirk
Čtenář

Pockame uvidime, stejne musi zjistit situaci a zhodnotit jestli do toho pujde

DJW
Čtenář

Ale postovať (spamovať) to pod ich články na forum – to by snáď prešlo, nie?

SkyMaro
Čtenář

Na youtube. Tam to viac ludi uvidi.

nalkirk
Čtenář

Vsechny negativni komenty nechava skryvat. Ty je uvidis ale nikdo jiny

frost
Čtenář

Proti nemu hrá aj fakt: že hráči ktorý boli v klane vedia čo je zač, navádzanie na používanie cheatov je už cez čiaru ale fakt je i ten že sa to nedá dokázať….snáď ak by niekto taký našiel staré replaye.

Blablabla
Čtenář

Je to podvodník a klamár,ale na druhu stranu je neskutočne ,ani neviem ako to nazvat,mozno trochu hrubo ,,vychcany,,.Jednoducho dokaze tie svoje podvody prekryt resp. zaslepit aby to bolo co najdoverihodnejsie ja si myslim ze wg mu uz nato prislo co vsetko pouzival a teraz je uz u obidvoch iniciativa aby to utichlo a potom sa to riesilo ,ako si uz pisal nemame na to pravo ho sudit iba na to poukazovat ale tych naznakov je az prilis mnoho a myslim ze aj sam vie ze toto uz nezakryje … akoby este cakam co sa este najde aby sa to potvrdilo…ten postoj voci natacaniu … myslim ze mas pravdu … videl som ten jeho fanbase v komentaroch pod jednotlivymi videami a nie je o com… su to iba naivni,max.15 rocni ktori si myslia ze ked natoci video a obkeca par naznakov zozeru mu to aj s topankami a vlastne s tych jeho videii je dost zretelne ze sa snazi toho obkecat co najviac ale detailnejsie do toho neide pretoze vie ze by to bolo pouzite proti nemu ,proste snazi sa to udrzat v takej rovine aby dokazal to ako tak obhajit a jeho ludom to samozrejme staci… koniec koncov cela tato ,,kauza,, je dost zbytocna…a mozno ani nie, dufam ze sa nakoniec ukaze obraz fungovania celeho systemu v takom svetle aby co najviac ludi pochopilo ze to nefunguje tak ako ma resp. ako by mohlo

DJW
Čtenář

1. Ahoj Carramba. Spomínam na spoločné Historické bitky..
2. REDAKCIA: nechcete vytvoriť článok a video v angličtine, ktoré by sme šírili aj v inojazyčných komunitách, a donútili tak CS moderátorov a komunitných menežérov aby prestali cenzurovat ako za Stalina, a namiesto toho riešili podvádzanie v hre. Ak vyoláme väčšiu pozornosť, možno vyššie menezéri klepnú tých českoslovenkým trotlom po kotrbe a veci sa spravia.

Ak treba, pomôžem s prekladom do angličtiny, možno by som si trúfol aj na ruštinu + ako dlhoročný “diplomat” mám známych v zahraničných klanoch.

Mne osobne je to už fuk, všetky hry od WG som včera odinštaloval. Ide o princíp a tú bohapustú nespravodlivosť.

xlup
Čtenář

Ahoj, diky moc za clanek a hlavne vysvetleni. Preci jen, opravdu jsem v tom plaval a i když par bitev uz mam, nedokazu za sebe rici zda podvodníka poznam. Diky ještě jednou moc, názor jsem si uz definitivne udelal. Minimalne v rozhodovacim procesu kam posilat nebo spise neposilat peníze.

Bohi72
Čtenář

Konečně si opět mezi námi. Docela si mi chyběl. Co si odešel z wot.cz, tak už to za moc nestojí. A s tvým článkem ve Všem souhlasím, ale podívej se ještě na poslední video Peace.

marky
Čtenář

Odborne, s nadhladom, nezainteresovane a trefne napísané za mňa palec hore

Unknown Player
Čtenář

Pokud to ještě někoho zajímá tak ten zmr* K11 maže všechny negativní komenty. Cokoliv mu pod video napíšete vidíte jen vy a nikdo jinej. Stačí se na YT odhlásit a vaše komenty tam nejsou !!!