Jako fanoušek WoT jsem se letos s pár přáteli z klanu rozhodl navštívit akci zvanou CIHELNA 2019 v Králíkách.

Akce samotná trvala 3 dny – pátek až neděle, my jsme se účastnili sobotního programu.

Ihned po doražení na místo nás uvítal organizační tým, který korigoval parkování. Pokračovali jsme pěšky k místu určení. Po zaplacení vstupného nám organizátoři předali lístek s celodenním programem a nám se otevřelo panorama táborů veškeré techniky a dobových vojáků. Byla zde armáda, policie, hasiči a mnoho dalšího. Program byl vcelku bohatý, vzájemně na sebe navazoval, takže bylo pořád na co koukat.

Začali jsme přehlídkou muzea vojenské techniky a pokračovali ke stánkům, kterých bylo opravdu požehnaně. Bylo zde opravdu od všeho něco, jak pro dospělé, tak i pro děti – od občerstvení, přes army shopy, až třeba k cukrové vatě :-). Nás ale samozřejmě lákaly tanky. Bylo zde možné vidět Panter I, Panter II, T-34-85, T-34/76, Marder II a mnoho dalšího. Nejvíc zajímavá byla pro nás historická ukázka zvaná Svoboda přichází přes Slezsko, kde byla zmíněná technika taky použita, včetně letecké podpory, která předváděla opravdu neskutečnou show, jelikož piloti létaly málem nad hlavami diváků. Vše mělo svůj řád a atmosféra byla díky tomu úžasná.

V programu byla i ukázka Armády České Republiky, Police a mnoho dalšího. Po celý čas bylo opravdu na co se dívat a za sebe mohu akci pro nadšence tanků a vojenské techniky vřele doporučit.

 

„Svoboda přichází přes Slezsko“

Ukázka věnovaná těžkým osvobozovacím bojům na Ostravsku, na jaře roku 1945. Boje na přístupech k průmyslové oblasti Ostravska se vyznačovaly značnou urputností. Původní časové rozvahy Sovětské armády byly několikanásobně překročeny. Bránící se německá armáda využívala v obraně rozvodněných vodních toků, hustě zastavěné prostory, neméně hustou dopravní síť a v neposlední řadě i objekty československého opevnění, vybudované zde v letech 1935-1938. Ty, ač byly v průběhu okupace zmrzačeny a značně znehodnoceny těžbou pancéřových prvků (střílen, zvonů, kopulí…) a zbaveny většiny vnitřního zařízení, včetně speciální výzbroje, vyztužily na některých místech obranné pozice nacistického Wehrmachtu a posloužily jako velmi odolné body rozsáhle vybudovaných obranných postavení. Letošní historická ukázka bude dotována nebývalým počtem velké techniky (v poli se bojů zúčastní 8 tanků a samohybných děl), vystoupí více než 350 dobově uniformovaných, vystrojených a vyzbrojených účinkujících. To je na poměry v ČR skutečně velkorysý scénář… Vlastní děj bude tvořen z drobných, historicky doložených epizod, spojených v rámci scénáře do logického a divácky atraktivního děje.

Bojových se scén zúčastní na čtyři desítky kusů techniky a více než 350 dobově uniformovaných, vystrojených a vyzbrojených účinkujících. Ukázky se zúčastní originální historická technika i její zdařilé repliky v případech, že originály nejsou dostupné. Diváci uvidí např.: čtyři tanky T34/85, tank T34/76, obrněný transportér M3 Halftrack, obrněné auto BA-64, vozidla Dodge WC 52, Dodge WC 51, Jeep, kanóny, motocykly a letouny Jak 3 (UL) na straně československé a sovětské. Na straně německé dva tanky Panzer V Panther, stíhač tanků SdKfz. 131 Marder II, obrněnce SdKfz. 251 a SdKfz. 222, vozidla Mercedes 170VK, Mercedes 1500A, Kdf 82, Opel Olympie, Škoda 104, Fiat 1100, Praga RN, motocykly BMW a Zundapp, různé kanóny

Text z programu Cihelny 2019


Za poskytnuté fotky a komentář děkuji čtenáři Nawaruss.
Jestliže máte zájem vidět více fotografii z akce, můžete se podívat zde.

5
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Kurt von Strohm
Člen
Kurt von Strohm

pěkné fotky a koukám že tam byl i “Panter” z Rokycan
https://i.imgur.com/sxa0DM6.jpg

stspravce
Čtenář
stspravce

Zdar Ogaři byl jsem tam taky, pantery jsou postavené repliky na podvozcích T55 – vyprošťováků, ale až na podvozek jsou docela věrní originálům ( ptal jsem se těch tankánů co je obsluhovali):) Jak “zničili” ten druhý panter tak jim fakt hezky blafnul jestli jste si všimli. Mám nějáké videa z hlavního programu, pokud bude zájem mohu je někam pověsit.

DoktorKevina
Člen

Tak je někam pověs a sem můžeš dát odkaz 🙂

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

Tuhle akci vůbec neznám, ale mám to pravda z ruky. Byl jsem jen jednou Lešany a jednou Bahna. Díky za rozšíření obzoru .

Thor
Čtenář
Thor

Mno od 2. pop. 90.let,. kdy sem tam jezdil pravidelně se to hodne změnilo… Ztratilo to kouzlo amatérismu. Neříkám že je to špatně, ale prostě je to jiné… . myslím že bych eště někde vyhrabal VHS se záznamem z 98….

Si pamatuji jak to jednou pyrotechnici přehnali a při “dělostřeleckém přepadu z Haničky” začali houkat alarmy aut na parkovišti…..:)