All chat – něco, co mají skoro všechny známější online hry. Proč ho tehdy WG odstranil? Stálo za tím něco jiného, než jen toxická komunita? A proč je vůbec na sebe tak toxická? Proč nemá WoT voice chat? Odpovědi můžete nalézt právě v tomto článku.

Nejdříve začneme s první položenou otázkou, WG tím pravděpodobně chtěl docílit méně toxickému průběhu bitvy, i když toto úplně nepochopím, protože stejně jedinec, který psychicky nezvládne vývoj bitvy, vám stejně napíše po bitvě do soukromé zprávy. Ano nerušilo to ostatní, ale to je tak všechno.

Dalším důvodem může být líná podpora, která nechce řešit konflikty v chatu, i když vám stejně můžou spojenci napsat urážlivé zprávy a podpora to musí řešit stejně. Takže to ničemu nepomůže nebo jen zmírní příchozí reporty hráčům.

Proč tedy nepřidat funkci vypnutí all chatu pro jednotlivé hráče, které to prostě nemají rádi? To by bylo tak obtížné, nebo si vážně WG myslí, že jsme tak dementní komunita, která se nedokáže ovládat (kromě výjimek, ale to platí i v ostatních hrách od jiných společností) nebo psát rasistické zprávy hráčum artyn?


To nás vše pomalu přivádí k otázce – Proč je WoT komunita tak toxická? Je za tím honění virtuálního ega v podobě statistik a wn8? Jak je již známo, WoT hrají poněkud starší hráči, než ostatní onlinovky. Kdybychom měli porovnat hry, které hraje o dost nižší věková kategorie a WoT, tak v toxicitě budou vést hry pro nižší věkovou kategorii, už jen kvůli anonymitě internetu, která dětem hraje do karet. A to si často starší lidé neuvědomují a tak po smrti radši odejdou zpět do garáže, než se snažit nějak psychicky poškodit druhou stranu. Další důvod může být také angličtina – starší lidé ve většině neumí anglicky a tak se nedokáží dorozumět s lidmi a tak jim napíšou třeba „noob“, ale to je prakticky vše. I když ve většině tu jsou případy, kdy např. Čech napíše Angličanovi „noob“ a pak začne nadávat svým rodným jazykem. Protistrana z toho má většinou jen srandu a pošle mu report.


To nás zase dostává k otázce, co s tím dělá podpora, ze zkušenosti s League of Legends znám pár případů, který napsali nějakou rasistickou nadávku nebo „kys“ (kill yourself, česky: zabij se) a dostali permanentní ban hned druhý den ráno. A proč podpora nedává permanentní bany ve WoT? Pravděpodobně kvůli dlouhému expení tanků, ten progress tu je opravdu dlouhý a takhle ukradnout člověku, který WoT hraje už pár let, kus života je i proti lidskosti.

Proto se v minulosti WG snažil dát ještě nějakou šanci, v podobě nových upomínek, zmrazení (herního) účtu na den, nebo i zprávami z podpory. Toxicita bohužel neubývala. Proto pak ve vedení WG někomu ruply nervy a společně se rozhodli tento vcelku důležitý prvek v patchi 9.16 odstranit. Bez názoru hráčů nebo komunity, které se to týká nejvíce.

K tomu voice chatu je jednoduchý důvod, ve WoT hlasová komunikace není zas tak nezbytná a bez ní tým dokáže zahrát stejně a možná lépe než s ní. Lidi, kteří si ještě pamatují staré dobré roty, znají a ví, k čemu sloužilo tlačítko „Q“. Byl to takový týmový voice chat, který se používal spíše jen k velení. To by v náhodných bitvách bylo úplně k ničemu.

30
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Najlvin
Čtenář
Najlvin

Tak chat je tam pořád, jen nelze komunikovat s nepřátelským týmem. A to mi popravdě vůbec nechybí. Nejde jen o toxicitu, ale dalším z důvodů odstranění komunikace mezi oběma stranami bylo vyzrazování pozic spojenců nepříteli. S tím jsem se setkával pravidelně, hlavně v závěru bitev. Takže za mě WG udělalo dobře, že tuto možnost dalo pryč. Voice chat stále funguje v četách, ale mít ho v random bitvách pro celý tým je nesmysl – v EU je mnoho národností a každý anglicky neumí. Byl by v tom pěkný zmatek.

xXSasukeKK
Čtenář
xXSasukeKK

Mě by stačilo kdyby nechali nepřátelský chat alespoň v SH….

Tomfox
Čtenář
Tomfox

Proč proboha stále používáte slovo toxicita. Vždyť čeština je tak bohatá na výrazy (jedovatost, sprostota, hrubost, podlost…), že netřeba otrocky přebírat anglickej výraz ne? Vadilo mi to už při překladech na Excaliburu a teď je to i tady a tolikrát. Krvacej mi oči :-). Tak snad mne vyslyšíte.
Jinak zdar v novém díle Lorde, Garrte a ostatní.

juraj
Čtenář
juraj

A nebolo kedysi ve eotku hlasovy chat. Sa mi nieco take mari

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Hraju tu hru s jednou přestávkou už od roku 2011. To že vypnuli chat v bitvách pro všechny bylo to nejjednodušší a nejlepší co mohli udělat. Velikou roli na neuvěřitelné toxicity hráčů má XVM a ty jejich číslíčka. Máme malou šanci na výhru, OK hru výpustím a jdu se utopit nebo nadávám, rajče mi dalo ammorack = má cheaty, to samé u fialky atd. to bych mohl pokračovat donekonečna. Za celou dobu hraní bych spočítal na prstech jedné ruky kdy mi od nepřítele přišlo něco pozitivního. Jinak to byly samé nadávky, přání smrti a dokonce i nacistické výrazy. Možná bych někde vyhrabal zálohu těhle prasáren ale pochybuji že by se to dalo zveřejnit. Jako to opravdu chcete aby se to vrátilo? To opravdu chcete zase číst ty srágory a výplody chorých mozků? Já tedy opravdu ne.

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

Opravdovej idiot stejně píše po bitvé…že pálím goldy, že sem NUB atd atd…dobrý hráči i rajčata…se divím, že jim to stojí za to, jestli si uleví…To ho jako nikdy nikdo nezabil, nebo píše každému? nechápu. Nejvíc mě dostal soupeř, kterýmu jsem po bitvě psal, dramatická koncovka , my dva poslední hráči, jeden na jednoho a on byl o ránu šťastnější…tak mu píšu po bitvě, že jako dobrá hra a napínavý až do konce…jeho odpověď : You are bitch, shut up dement.”.atd atd…

Garrth
Admin

to je klasicka psychologie – lide, kteri jsou v zivote neschopni si to vybiji v online hrach … takova ultima nebo lineage by mohli vypravet 😀

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

Čímž samozřejmě neříkám, že v bitvě nepošlu někoho do zadele, jsem poslední dobou z neschopnosti publicu dost vytočenej. Člověk už má míň času, nemůžu u toho sedět pořád, takže když mam hodinu dvě a chci se odreagovat, tak když to po pátý končí 2-15 a já chtěl udělat jen pár dablů…tak už taky vzteky nemůžu . Nechci vypadat jako poslední spravedlivej zase hele 🙂

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Jenže když ti píše nějaký idiot v garáži tak je proti tomu snadná obrana, dáš si ho do ignoru a ať se blbeček rozčiluje jak chce. Já je ještě než si je hodím do ignoru ještě vytočím do vyšších otáček, mě to přijde zábavné, tedy pokud na mě nebleje nějakej Maďar nebo Turek. Jenže v bitvě se to dá taky bloknout, problém je že ty sračky musí postupně vyblokovat i ostatní. Zkrátka bych to nechal tak jak to je, to že někdo neumí zvládat svůj hněv nemusí vědět i ostatní.

DoktorKevina
Člen

Jenže černá listina má jen 1000 míst. Někdo taky už upozorňoval na jeho omezenou velikost v oficiálním fóru.

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Na to existuje mód http://wotportal.cz/neomezeny-pocet-lidi-v-blacklistu-1-0-0/ a můžeš si jich tam dát kolik chceš…

Roza-Mad_Max
Čtenář
Roza-Mad_Max

sakra tak to už se blížím limitu.

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Aha díky za opravu já jsem hledal první na Googlu a zrovna jsem musel vybrat ten co dává jen tu tisícovku navíc, zkrátka jsem to nečetl. Tak jsem hledal dál a autor už ten neomezený neaktualizuje, no škoda ale i lepší než nic.

René Zbrojmajster
Čtenář
René Zbrojmajster

Na doby kedy ešte fungoval all chat si dobre spomínam. Jeho odstránenie som aj trochu ľutoval pretože hlavne na začiatku bitky sa dalo aspoň pozdraviť CZ/SK hráčov v oboch týmoch a aj behom bitky to bývalo občas zaujímavé keď sme sa navzájom podpichovali a hecovali k vyšším výkonom. Samozrejmosťou sa však stalo že keď to už ostávalo 1 na 1 tak sa našiel dement čo vyzradil pozíciu toho posledného hráča. Dalo sa to zachrániť keď viacerý ešte napísali iné pozície aby nepriateľa zmiatli ale to sa stávalo iba občas. Samozrejme že sa často vyskytovali hráči ktorý si cez all chat riešili svoje mindráky z predošlých prehraných bitiek ale dalo sa to prežiť. Ja osobne som bol rád keď som po dramatickom súboji mohol súperovi napísať že to bola fakt dobrá bitka. Síce je tu tá možnosť aj naďalej a dá sa užívateľovi napísať aj súkromná správa ale už to nie je také pohodlné ako vtedy. All chat mal svoje pre aj proti. Či už sa hecovanie týkalo práve vás ako hráča alebo ste len sledovali ako sa hecujú tak to bolo istým spôsobom aj zábavné. Alebo ste si zanadávali na kreténa čo vyzradil vašu pozíciu kedy ste s minimom HP čakali kedy ten šmejd vylezie (a netušili ste odkiaľ vylezie — nezabúdajme že to bolo v časoch kedy ste na minimape nevideli poslednú známu pozíciu nepriateľa.) stále to bola pre mňa zábava.

Rozumiem prečo WG all chat odstránilo ale pocit nostalgie trochu zostal.

Podľa môjho názoru však WG all chat zrušilo aj preto že sa hráči oboch týmov častokrát dohodli medzi sebou a nejakým spôsobom tak ovplyvnili celú bitku.

Najradšej som však mal keď si nepriatelia doberali naše arty. Arta ich zamerala, vystrelila a netrafila a ten posmech z druhej strany bol pomerne zábavný (viem že hráča arty asi išlo rozpučiť od nervov ale aj to patrí k WoT). Ale satisfakcia keď arta na druhý pokus trafila stála potom za to – ako v hre tak aj v chate 😀