Zdravím všechny hráče World of Tanks. Když jsem četl, že je možnost vložit na tento web svůj vlastní článek, rozhodl jsem se, že bych mohl něco sepsat a podělit se tak s Vámi o mé zkušenosti. Ještě než přejdu k samotné recenzi tanku, chtěl bych upozornit, že nejsem žádná fialka. Jsem spíše průměrným hráčem, který chce nějakým způsobem přispět české komunitě WOT a možná tak pomoci hráčům, kteří budou přemýšlet nad koupí tohoto tanku. Tudíž bych byl rád, kdyby byl tento fakt brán v úvahu.

Sepsat recenzi zrovna na tento tank jsem se rozhodl, protože mi přijde jako jeden z nejzábavnějších tanků, se kterými jsem zatím hrál. Pořizovací cena byla 750 korun a jako dárek jsem k tomuto tanku dostal 3 000 goldů. Za tuto cenu se vám v garáži objeví tento malý prcek, který se řadí do kategorie lehkých tanků na 7. tieru. Ze všeho nejdříve bych chtěl říci, že tento tank je spíše pro hráče, kteří již mají zkušenosti s hrou, znají základní mechaniky a jednotlivé mapy. Pro hráče nezkušené bude tento tank spíše očistcem. Samozřejmě, jednou za pár bitev si dobře zahrajete, ale vesměs budete tento tank spíše proklínat a litovat vašich vyhozených peněz.

RYSY, KLADY A ZÁPORY

Typický francouzský light se zásobníkem a skvělým maskováním. Disponuje dělem ráže 57 mm s průbojností 143 mm na základní AP munici. Prémiová APCR munice disponuje solidní penetrací 195 mm. Tento tank je vybaven zásobníkem o 8 ranách s průměrným poškozením 90 HP. Čas přebití mezi jednotlivými ranami je pouhá 1 sekunda! Jednoduchá matematika nám říká, že tento tank je schopen udělit 720 bodů poškození během 7 sekund! Doba přebíjení je u mé posádky přesně 15 sekund (nepoužívám doplněk stravy). Právě toto je ten hlavní FUN FACTOR, díky němuž budete tento tank mít rádi.

Ano, někteří z Vás si možná říkají, co je na tom zábavného? Vypozoroval jsem, že soupeři nevěnují příliš pozornosti, když dostanou ránu za 90 HP, ale když dostáváte co sekundu 90 HP tak vězte, že vás to minimálně rozčilí, když vám někdo takhle otravuje život a ani se nespotne. Další zábavnou situací je, když si vyhlídnete osamocený kus, kterému přijedete naprášit celý buben (hodně se mi to daří například u Skorpionů G, kterých je plný public). Protivník je z toho tak vynervovaný, že za vámi okamžitě vyjede a chce vám to oplatit. Když za vámi takto protivník vyjede, tak ho většinou spojenci rozstřílí a vám se přičtou cenné bodíky za spoting nebo vy se schováte za překážku, popřípadě zvolíte taktiku kolotoč, kdy objíždíte překážku či samotný tank. Po dobití zásobníku mu nasypete dalších osm pozdravů na cestu do garáže a skvěle se při tom pobavíte.

Slušelo by se říci také něco o chování děla. Abych pravdu řekl, nezdá se mi špatné. Na delší vzdálenost není problém se trefit, ale musíte plně doměřovat. Tím pádem se váš čas mezi ranami zvýší +/- 2 – 2,5 sekundy (závisí na posádce a vybavení). Reálně bych to viděl, že 5 ran z 8 většinou proměníte. Osobně se nebojím díky rychlému reloadu vystřelit třeba jen 3 – 4 rány a potom dám zase nabíjet (většinou na začátku bitev). Klasickým problémem francouzských lightů je málo munice. V mém případě vozím 40 AP a 16 APCR. Což znamená 5 zásobníků ku 2 zásobníkům. Za těch 76 bitev se mi hodně krát stalo, že jsem bitvu končil téměř bez munice, proto nemá smysl plýtvat munici střelbou na dálku a dobře pancéřované stroje. Soustřeďte se spíše na střelbu z bezprostřední vzdálenosti a ze střední vzdálenosti. S penetrací 143 mm neuděláte zázraky, ale také se rozhodně neztratíte. Zapomeňte, že bude čelně probíjet tanky jako je IS-3, E 75 nebo nová monstra jako OBJ705 či OBJ 252U natož Type 4 Heavy. Střílet na tyto tanky čelně je jen ztráta času a vaší munice, které už tak máte málo! U těchto tanků je jediná možnost – buďto je střílet do zadní části podvozku (někdy není úspěch zaručen) nebo se jim úplně vyhnout.

ČAS PŘEBITÍ ZÁSOBNÍKU: 15 s
ČAS ZAMÍŘENÍ: 2,11
PŘESNOST: 0,34

Za zmínku by stál celkem solidní dohled. Má posádka dosahuje 466 metrů dohledu. Velkou výhodou je, že prémiové lehké tanky nebyly před nedávnem pozměněny a jsou stále přizpůsobeny MM + 3, takže v tomto případě můžeme srovnávat dohled tier 7 a tier 10 tanků, což shledávám rozhodně jako velké plus tohoto tanku.

DOHLED: 466 m
DOSAH SIGNÁLU: 750+ m

Ruku v ruce s dohledem jde i maskování, jak už bývá u francouzských tanků zvykem, maskování je na vynikající úrovni a je podpořeno i dobrou mobilitou. Bohužel motor nedisponuje tak velkým výkonem. V praxi to znamená, že když jedete do kopce nebo porazíte strom či rozboříte domek, okamžitě ztrácíte rychlost. Někdy vás to může stát i život a je dobré si tento fakt uvědomovat hlavně v prvních fázích hry. Z tohoto důvodu je AMX 13 57 i díky svému maskování mnohem vhodnější na pasivní scouting než na aktivní. I přes tuto skutečnost rozhodně trvám na svém tvrzení, že disponuje slušnou mobilitou.

MASKOVÁNÍ VE STOJE / V POHYBU: 35,14
MASKOVÁNÍ PO VÝSTŘELU: 9,56

Abych tento tank pořád jen nechválil, pojďme se podívat i na jeho zápory. Jako u většiny lightů tento tank neodpouští chyby. Každá chyba vás bude stát vaše životy. A to je již to, co jsem psal na začátku článku, tank je spíše pro hráče zkušenější, kteří vědí, co si mohou dovolit a co ne. Pakliže tu chybu uděláte, většinou schytáte ránu, která bude znamenat vyřazený modul nebo smrt člena posádky. Nemám to přímo odhadnuto, ale troufám si říci, že když vás někdo zasáhne, tak je 70% šance, že budete muset něco opravit nebo někoho vyléčit (především, když vás zasáhne tank s velkou ráží děla). Tento problém můžete vyřešit například velkou sadou nářadí (já jí však nepoužívám).

Jako další nevýhodu považuji elevaci děla, ale ten kdo hraje zásobníky je na to zvyklý a nějak ho to nepřekvapí. Milí čtenáři, doufám, že zde nemusím zmiňovat pancíř. Snad každému je jasné, že tento tank žádný pancíř nemá. Jednou za čas, když při vás stojí RNG dokážete střelu odrazit, ale je to dílo náhody. Zkrátka na pancíř se vůbec nespoléhejte!

VÝHODY:
• FUN FACTOR
• MASKOVÁNÍ
• POMĚRNĚ SLUŠNÁ MOBILITA
• DOHLED

NEVÝHODY:
• NEODPOUŠTÍ
• ČASTE ZRANĚNÍ ČLENŮ POSÁDKY A POŠKOZENÍ MODULŮ
• SLABÝ VÝKON MOTORU (po naražení do překážky či stromu nebo manévrování ztrácíte rychlost)

GAMEPLAY:

Nerad bych se tady pouštěl do rozsáhlých taktických rozborů, nicméně se mi zdá dobré napsat pár vět o tom, jak tento stroj hrát. Minimálně vám to pomůže do prvních bitev. Potom už uchopíte AMX 13 57 tak, jak vám to vyhovuje. V této kapitole bych se rád zmínil o MM, který není k zahození. Potkáváte tier 9 tanky, ale i tier 5. Myslím si, že MM je rozumný a i v tier 9 bitvě dokážete hodně ovlivnit hru. Když jste na topu a padne vám mapa, můžeme klidně hovořit o šikaně low tierů!

Styl hry je v podstatě stejný jako u ostatních lightů. V první fázi se snažte být opatrní zejména v tier 9 bitvách. Nenechte si dát ránu a spíše jen sviťte pro spojence maximálně třikrát či čtyřikrát vystřelte. Rozhodně se na začátku hry nezastavujte, abyste si vysypali zásobník – ve většině případů to bude poslední věc v bitvě, co uděláte. Je důležité znát mapy a dobře číst minimapu. Jakmile hra dostane svůj směr, nastává váš čas. Osamělé tanky jsou přesně to, co potřebujete! Využijte váš zásobník na střední až krátké vzdálenosti, praktikujte taktiku kolotoč (nebo objetí, upřímně nevím, jak se tato taktika nazývá). V situaci, kdy jste TOP TIER můžete být agresivní hned od začátku, ale nezapomínejte, že vás prostřelí cokoliv! Ať jste TOP či LOW nezapomínejte, že máte málo munice, takže se snažte municí moc neplýtvat.

HODNOCENÍ:

Můj názor jsem zmínil už v úvodu. Je to pro mě zatím nejvíce zábavný tank, se kterým jsem hrál. Je super si užívat zábavu a zároveň vydělávat kupu kreditů. Sám jsem byl překvapen, jak dokáže tento tank na 7 tieru vydělávat. Přesnou statistiku vám neřeknu, ale výdělky bych se nebál přirovnat k tier 8 prémiovým tankům. Skvělé maskování a dohled, slušná mobilita, dělo a MM. To všechno jsou fakta, která vás možná přimějí do tohoto tanku zainvestovat. Pro některé bude i důležité, že je to skvělý WN8 maker. Jste-li zkušenější hráč a hledáte zábavu nebo si chcete zlepšit statistiky, pak je tento tank přímo pro vás.

Autor: Pucinho

Bitev s AMX 13 57 *: 76
WIN RATE *: 65,79 %
Průměrné WN8 *: 3 100+ (dle serveru wot-life.com)
* údaje jsou platné v době psaní recenze
VYBAVENÍ:
STABILIZÁTOR, VENTILACE, OPTIKA
POSÁDKA:
VELITEL: žárovka, BIA, maskování, ostří zrak, prostorová představivost – 50%
STŘELEC: maskování, BIA, jemné míření, zbrojíř, opravy – 50%
ŘIDIČ: maskování, BIA, král bažin, klidná jízda, opravy – 50%

8
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Vik
Čtenář
Vik

Zdar, velmi dobře a přehledně napsaná recenze. Jen tak dál.

JoAn
Čtenář
JoAn

Tak tento článek mi mluví z duše. Jsem jen opravdu lehce průměrný hráč, ale na staty jsem si nikdy nehrál. Prostě hraju jak nejlépe umím a snažím se u toho bavit. Měl jsem AMX 13-57 GF a po přesně 21 odehraných bitvách jsem ho prodal. Nezahrál jsem s ním vůbec nic, katastrofa. Jednoduše jsem to vůbec neuměl a byl jsem z toho zklamán, přesně jak se píše v článku. Ovšem časy se mění a minulý týden když dali do prodeje “čistou” AMX 13-57 jsem nezaváhal ani minutu a znovu jsem utrácel (WG ze mě má určitě radost). A věřte teď nelituji ani na okamih. Super zábava, občas to nevyjde, hodně proti devítkám ale mám už slušnou posádku z 13-90 a tak se bavím. Zatím 19 bitev, 2469 W8, ale o to nejde. Je to zábavný stroj a určitě ho už nikdy neprodám.

pucinho
Čtenář
pucinho

Milí čtenáři snad mi odpustíte, že je na začátku článku při rozebírání počtu nábojů napsáno 90 bitev, když s AMX mám 76 bitev. Tato chybka vznikla tím, že když jsem psal první verzi, tak jsem si nezjišťoval přesná čísla a poté co jsem dělal finální verzi, tak jsem toto číslo zapomněl změnit. Děkuji.

Garrth
Admin

opravim, taky me to mohlo trknout 🙂

pucinho
Čtenář
pucinho

Děkuji. Jsme dva 🙂

Loki
Čtenář
Loki

Pekna recenzia. Dobra praca

Garrth
Admin

nevim proc te system detekoval jako spam 😀

Thor
Čtenář
Thor

No asi proto, že je to Loki, on má vždy nějaké zlé úmysly. 😀