Dneska si dáme malé historické okénko tanku AMR 35, který jsme zmínili v minulém článku. Parametry tohoto tanku ve hře naleznete zde.

AMR 35 se jako mnoho tanků objevoval v několika modifikovaných verzích, přičemž ta, kterou do hry přidává WG, nese název ZT2. Hlavním rozdílem mezi touto a standardní verzí je věž typu APX5 s kanonem ráže 25 mm vybaveným zásobníkem. Tato verze je vcelku unikátní, protože jich bylo vyrobeno pouze 10 kusů a to mezi lety 1935 a 1936.

Menší přehled verzí:
  • ZT1 byl základní model vybavený kulometem ráže 7,5 mm Chatellerault nebo kulometem ráže 13,2 mm Hotchkiss (mezi lety 1936 a 1938 se jich vyrobilo celkem 167)
  • ZT2 byla vylepšená výše zmíněná verze
  • ZT3 byl lehčí stíhač tanků, používal stejný podvozek
  • ZT4 byla “koloniální” verze s lehce pozměněným podvozkem, vylepšenou ventilací a několika různými děly, byly postaveny pro službu v zahraničí (vyrobeno kolem 55 kusů)

Zbytek příběhu AMR 35 už asi znáte – Francie prohrála válku a tak všechna armádní vozidla vzalo Německo a používalo je na cvičení nebo na zahnání povstání, protože některé tanky byly opravdu staré. Ale (zde přichází ta zajímavější část), věděli jste, že se tento tank aktivně účastnil bojů v Praze v roce 1945? A to dokonce na obou stranách.

Německá 539. divize zvláštního určení měla několik modelů “koloniální” ZT4, které poté byla nucena použít při Pražském povstání v květnu roku 1945. Některé z nich byly následně zabrané československými povstalci a byly použity proti Němcům. Ostatní zůstaly v německých rukou a od 8. do 9. května odcestovaly do Plzně, kde skončily na vojenském šrotišti.

Níže vidíte rozpadlý AMR 35 poblíž Prahy během posledních dnů světové války.

Zajaté AMX-35 ve skutečnosti na krátkou dobu skončily v československé armádě, poté byly (pravděpodobně) zničeny, navzdory jejich historické hodnotě. V poválečných dnech byl kov “něco prémiového” a kvůli tomu většina německých věcí byla roztavena.

5
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Bertiboom
Čtenář
Bertiboom

Článek zajímavý, jen oprav:
1. v prvním odstavci pod nadpisem “APX5 s 25 mm zásobníkem” – správně by mělo být s kanonem ráže 25 mm vybaveným zásobníkem.
2. pod poslední fotkou “v československé vojenské armádě” na “v československé armádě”, termín “vojenská armáda” je opravdu zajímavé slovní spojení 🙂
3. prosím už nikdy nepoužívejte slovo “ZAJATÉ” ve spojení s technikou! Zajmout lze pouze osobu! Pro techniku je třeba používat slovo “ZABRANÉ, KOŘISTNÍ, UKOŘISTĚNÉ” a další a další výrazy.

Zdenek125
Čtenář
Zdenek125

Jen tak mimochodem, já slovní spojení “zajatá technika” viděl i na “serióznějších” webech a na jednom nejmenovaném (je to ten, jak má v názvu technika a síť) jsem dostal příležitost si přečíst článek o tankových projektech třetí říše, které autor dokládal “fotografiemi” z WoT 😂

Bertiboom
Čtenář
Bertiboom

Co naděláme, zřejmě dobrý – “seriózní” oddíl – “web”. 🙂