Druhé pokračování série návodů – pro někoho novinky, pro někoho osvěžení znalostí.

Rád bych vás v sérii článku obeznámil s mechanikou hry a třeba i věcmi, které neznáte.

V tomto díle bych se chtěl věnovat spot systému a maskování.

Jedná se o poměrně komplikovanou mechaniku zahrnující tank, jeho vlastnosti, vybavení tanku, posádku, její výcvik a závislost na mapách.

Dohled

Začneme nejdříve dohledem a vykreslovací vzdáleností. Maximální dohled ve hře je 445 m, na mapě ho značí bílý kruh okolo vašeho tanku (2). Další kruh je žlutý, což znamená vykreslovací vzdálenost, ta činí 507 m (3). Dále je na minimapě zelený kruh (1), který je většinou menší než bílý, ten značí aktuální dohled vozidla. Jako jediný je závislý právě na technice, vybavení a posádce, hlavně na radistovi a veliteli.

Projdeme si schopnosti posádky, které zlepšují dohled.

V prvé řadě to je posádka vycvičená na 100% pro dané vozidlo, dále “bratři ve zbrani” (Brodher in Arms – BIA), popřípadě “sesterstvo oceli”. Na veliteli tanku je to “ostříží zrak” a na radistovi “prostorová představivost”.

Teď se podívejme na vybavení, sloužící ke zlepšení dohledu.

Jedná se o ventilaci, ta zlepšuje celkové schopnosti posádky. Poté je to skládaná optika, jež přidává 10% k dohledu, když je vozidlo zastavené, ale též i při pohybu. A jako poslední je binokulární dalekohled zvětšující dohled o 25%, ten je však funkční pouze pokud tank stojí.

Posledním faktorem, je spotřební doplněk “jídlo”. Opět zvyšuje schopnosti celé posádky.

Když se zaměříme na dohledy jednotlivých tříd tanků, vedou v nich LT. Ovšem to není vždy pravidlem, některé MT a TD mají základní dohled větší, než LT stejné úrovně(viz. tabulka). Úkoly MT a TD jsou, ale diametrálně jiné než u LT.


Základní teorii dohledu máme naučenou. Pojďme pokročit dále.

Odkud tank vidí?

 

Spousta hráčů si myslí, že pokud částečně vyjedou korbou tanku, tak odhalí nepřítele. Opak je pravdou, budou vidět pouze oni a neuvidí nikoho. Důvod proč jsou vidět bude popsán v dalších kapitolách. Tak a teď k tématu odkud vidí tank. Jedná se o kořen děla (1) a poté o velitelskou kopuli (2), přesněji o střed střechy věže tanku. Pokud chceme minimalizovat riziko poškození tanku, je dobré najíždět takovým způsobem, abychom v prvé řadě odhalili kořen děla a střechu věže. Jinak hrozí nebezpečí poškození.

Na základě těchto znalostí je nutné volit různé techniky, jak co nejefektivněji odhalovat nepřátele. Tyto informace nejsou důležité jen pro hráče LT, ale i jiných tříd tanků.

Mám dohled větší než 445 m.

Pokud váš tank má s vybavením a schopnostmi posádky dohled větší než 445 m, nemusíte vybavení demontovat. Na mapě neodhalíte vozidla za maximálním dohledem, ale pokud je váš dohled např. 500 m. Tak tyto metry navíc vám slouží jako bonusy proti maskování nepřátelských tanků.

Proxispot

Znamená to minimální vzdálenost na, kterou se tank objeví, jeho hodnota je 50 m a funguje i za překážkou. Tato vzdálenost ruší všechny bonusy maskování.


Maskování

Poté, co jsme prošli dohled a víme, jak tanky spotnout, pokusme se tedy chovat, tak abychom vidět byli co nejméně. Opět je to závislé na tanku, posádce, vybavení, ale i na maskovacím nátěru a v tomto případě i na mapě.

Základy maskování

Tank má celkem sedm bodů, které pokud jsou konfrontovány s dohledem nepřítele, tak je tank objeven pro soupeře. Čtyři body jsou na podvozku (1-4) a tři na věži. (5-7)

Body 6 a 7 se překrývají, jelikož bod 6 je na kořeni děla a pohybuje se při otočení věže, bod 7 je virtuální kořen děla a s věží se neotáčí. Toto jsou pevně dané body a jiné na tanku nejsou.

Schopnosti posádky, které zlepšují maskování.

Základem je opět 100% výcvik posádky, BIA a schopnost maskování. Žádné jiné dovednosti na to nemají vliv.

Vybavení tanku

Zde je prakticky jen jedna věc pro lepší maskování, tedy pokud pomineme ventilaci, která přidává schopnosti posádky. Nečekaně to je maskovací síť. Funkce je opět, jako u binokulárního dalekohledu, závislá na zastavení vozidla.

Maskovací nátěr

Dopad na maskování má také nátěr tanku. Díky němu si můžete vizuálně změnit vzhled tanku, nejen, že je to hezké, ale má to i pozitivní vliv na maskování. Jakýkoli nátěr na korbě tanku přidává k maskování bonus dle třídy 2% pro HT a artilerie, 3% pro LT a MT, 4% pro TD. Na výběr je poměrně dost vzorů a barev. Pro každý národ jsou maskovací vzory specifické. Dále to rozebírat nebudu, pro potřeby maskování to takto bohatě stačí.

Negativní vlivy

I některé vlastnosti modulů, zejména dělo a věž mohou mít vliv na hodnotu maskování. Hlavně u LT to doporučuji brát v potaz.

 

Vliv mapy a gameplaye na maskování

Mapa ovlivňuje maskování nepřímo, ale pokud je na ní dostatek zeleně, popřípadě je poměrně kopcovitý terén, dá se toho využít ve prospěch maskování. Jestliže se chcete skrýt, je dobré se postavit těsně za keř nebo přímo do něj. Pokud chcete střílet a být co nejméně vidět je dobré zastavit 15 m za porostem. Malá pomůcka: 15 m je tehdy pokud porost přestane být průhledný.


Co závěrem?

Na závěr bych asi zmínil, že LT nemají postih na hodnotu maskování při pohybu a možná také to, že TD mají jedny z nejvyšších hodnot maskování. Znovu podotýkám, že to není pravidlo. Některá MT jsou s dobrou posádkou “neviditelná”. Ještě jednu věc by bylo dobré zmínit. Při výstřelu je hodnota maskování tanku, ale i bonusu za porost na krátkou dobu snížena, respektive zrušena. Maskování a odhalování má relativně složitou rovnici výpočtu, což k hře potřeba není.


To by k základnímu pochopení, jak funguje spot a maskování, bylo asi vše. Doufám, že pro vás byl článek přínosný, jak pro veterány, tak pro nováčky ve hře WoT.

Děkuji za pozornost a sejdeme se u příštího dílu.


První díl seriálu zde.


Zdroj: Internet, Tankopedie, WoT Wiki, World of tanks

7
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
licus_10
Čtenář
licus_10

jako shrnutí velice dobré, palec nahoru 🙂

V S
Čtenář
V S

Odkud tank vidí?:
mozna varovani navic, vetsina tanku ma na vezi snadno prorazitelne kopulky, ktere se nepratele budou snazit trefit. pri aktivnim spoceni se nezastavujte a nedejte nepriteli cas na ni zamirit, nekteri hraci jsou schopni ji spolehlive trefit i na velkou vzdalenost, pomerne casta chyba.

Dohled:
u vybaveni doporucuji zminit to, ze bino a optika nefunguji zaroven coz ve hre nejde vycist a spousta novacku to nevi (pri zapnuti bina se bonus nescita ale nahrazuje, casteji je vhodne si vybrat jen jedno podle herniho stylu vozidla).

diametralni rozdil mezi lt, mt a td… se soucasnym stiranim rozdilu mezi lt a mt nevim, jestli je to vhodny vyraz. mt muzou mit lepsi pohyblivost a lt naopak lepsi dela, predevsim u tieru 1-4 nelze vubec hledet na typ. hraci se nesmi divat na typ tanku ale spolehat na znalost samotneho vozidla.

Maskovací nátěr:
hodnoty nateru kamuflaze se lisi podle typu tanku, nejedna se vzdy o 3%.
2% pro HT a artilerie, 3% pro LT a MT, 4% pro TD.
u HT a artilerii je v praxi vetsinou zbytecna, u tanku tieru 1 az 3 je potom zbytecne kupovat kamuflaz poustni, jelikoz momentalne hraji jen na mapach letnich a zimnich. to se vsak s pozdejsimi aktualizacemi muze zmenit.

Vliv mapy a gameplaye na maskování:
u ztraty kamuflaze pri strelbe by bylo dobre formulovat text tak, aby bylo jasne, ze pri vzdalenosti nad 15m nedochazi k zadne ztrate bonusu za porost (momentalni zneni lze pochopit jako nizsi ztratu), a predevsim u tanku s malou zakladni kamuflazi se neni treba bat odhaleni pri strelbe. porost muze poskytnout az 64% kamuflaze navic, podle hustoty porostu. pri strelbe na vzdalenost pod 15m (od porostu) klesa bonus na 30% puvodni hodnoty, coz je vsak stale casto vice nez maskovani samotneho vozidla, predevsim pro zacinajici hrace bez posadky/vybavy s velmi nizkou kamuflazi kde dulezitost znalosti teto mechaniky a snaha vyuzit kryti porostu roste, jelikoz je to prakticky jedine, co je udrzi neviditelne.
take to, ze bonusy se scitaji a pokud se postavite tak, aby v ceste mezi vami a nepritelem stalo vice travin, bonus kamuflaze se zveda za kazdou z nich. na vetsine map toho jde vyuzit, ale hraci na to zapominaji.

pro pripady odhalovani nepritele je take dulezite, ze pokud je mezi vami a nepritelem porost, kryje i nepritele pred vami. to neplati pro porost, od ktereho jste vzdaleni pod 15m, ten vas kryje, ale vy pres nej vidite bez postihu. onech 15 metru je tedy potreba vyuzit dle potreby.

jedna se tedy obecne o 2 pripady. snazite se palit spoza co nejvice krycich prvku a byt od nich alespon 15 metru, nebo se snazite stat v keri ci tesne za nim, s volnym vyhledem, a pasivne odhalovat nepratelska vozidla, bez palby.

jinak palec nahoru, ceske preklady s detailnim vysvetlenim mechanik na internetu chybi a je hezke videt, ze se to nekdo snazi zmenit.

juraj
Čtenář
juraj

Paradne