Série návodů – pro někoho novinka, pro někoho osvěžení znalostí.

Rád bych vás v sérii článku obeznámil s mechanikou hry a třeba i s věcmi, které neznáte.

Munice je nejdůležitější prvek hry. Pokud do bitvy vyjedete bez ní, nebudete schopni udělat skoro nic.

V prvním díle jsem neuvedl vše na pravou míru, ale vy jako správní hráči jste do komentářů uvedli podrobnosti, které jsem záměrně neuvedl, jelikož je to na celý článek a bylo by to zbytečně matoucí. V návodu jsem se zaměřil pouze na standardní munic AP (Armour piercing) a APCR (Armour piercing composite rigid). Ve hře jsou celkem čtyři druhy munice AP, APCR a HEAT (High explosive anti-tank). Dále se ve hře dělí na standardní AP, APCR a HE . Na “goldovou” AP, APCR, HEAT i HE.

Pokud má tank standardní AP, bude nejčastěji mít jako prémiovou munici APCR nebo HEAT a ve třetím slotu budou HE. Až na výjimky jsou pro vozidlo tři druhy munice. Povětšinou není standardní munice stejný typ jako prémiová. Toliko k úvodu pojďme se podívat na vlastnosti.


AP náboj

Co o projektilu říká česká wikipedie: AP = Armour piercing. Takto se nazývá rážová střela (tj. střela, která má stejnou ráži jako kanón) vyrobená z velmi tvrdého kovu. Jelikož princip protipancéřové průbojné střely spočívá v soustředění velké energie na střelu o malém průměru, je tento typ střeliva vhodný pouze pro malorážové kanóny.

A jak to vidí hra: Tento náboj způsobí plné (v překladu je opravdu plné) poškození uvedené ve specifikaci děla, jestliže pronikne pancířem. Pokud se odrazí nezpůsobí poškození. Může taky poškodit moduly a členy posádky, tedy pokud zasáhnete správné místo na tanku. Dále normalizuje sklon pancíře o 5°. S narůstající vzdáleností ztrácí průbojnost.

Ve hře se nejčastěji setkáte s AP náboji jako standardní municí. Jeho penetrace s větší vzdáleností klesá, ale není to tak markantní. Další vlastností je odraz od pancíře, pokud dopadne pod úhlem větším 70° od kolmice pancíře. Je schopna prostřelit i představný pancíř, ale jeho průstřelem ztrácí část penetrace.

Standardní munice slot jedna

S těmito náboji lze prostřelit většinu tanků své třídy, velkou část tier +1 a do slabých míst tier +2. Jedná se o univerzální střelivo použitelné v každé situaci.

Prémiová munice slot dvě

Pokud je náboj jako prémiový, je zvýšena jeho penetrace a poškození je stejné jako v případě základního granátu. Při střelbě “zlatého” AP byste neměli mít problém probít tanky o dvě třídy výše do slabších míst. Použití v prémiovém slotu však není obvyklé.

Výhody

 • Prorazí všechny typy pancíře, pokud má dostatečnou průbojnost.
 • Normalizace* 5°.
 • Udělí poškození, i když projde většinou zničitelných překážek.

Nevýhody

 • Nižší úsťová rychlost projektilu (Pozor! – hodnota rychlosti náboje je závislá na děle).
 • Odražení střely při úhlu dopadu větším než 70°.

APCR náboj

Podívejme se opět na českou wikipedii: APCR = Armour piercing composite rigid, v USA se používá označení HVAP = High velocity armour piercing, české označení je Protipancéřová střela s průbojným jádrem. Jde o dutou rážovou střelu, vyrobenou z měkkého kovu (železo, hliníková či jiná slitina), ve které je usazen trn z velmi tvrdého kovu- průbojné jádro. Při nárazu této střely na pancíř se samotná střela zastaví, ale jádro pokračuje v pohybu a probíjí pancíř.

A co říká WG: Tento typ munice má větší průbojnost než AP munice, ale stejné poškození. I tento projektil podléhá normalizaci*, ale pouze 2°. Jeho charakteristiky jsou stejné jako AP munice. Má však větší úsťovou rychlost (pro střelbu na pohybující cíle není potřeba mít velké přeměření), ale ztrácí více průbojnosti se vzrůstající vzdáleností. Děla s malou ráží, např.  57 mm kalibr ztratí penetraci rychleji, než velká ráže 120 mm. Náboje APCR však povětšinou používají tanky vyšších tierů. Od patche 7.5 a 8.2 dostala některá děla tyto projektily jako standardní munici.

APCR munice má spoustu výhod, ale i nevýhod. Veliká přednost je úsťová rychlost a tím pádem menší přeměření pohybujícího se cíle. Nižší hodnota normalizace* znamená, že se můžete setkat častěji s odrazem vaší střely, hlavně když je soupeř vhodně naúhlovaný. Střelba na velkou vzdálenost není moc vhodná vzhledem k “velké” ztrátě průbojnosti. Je schopna prostřelit i představný pancíř, ale jeho průstřelem ztrácí část penetrace.

Standardní slot

Pokud je APCR jako standardní munice, má “stejnou” penetraci jako kdyby to byla AP. Má ale větší úsťovou rychlost. V podstatě je tato munice srovnatelná s vlastnostmi AP v prvním slotu.

Prémiový slot

Jestliže je v druhém slotu, tak je zvýšena penetrace oproti prvnímu slotu. Jinak vlastnosti zůstávají stejné. Opět platí to samé jako o prvním typu munice.

Výhody

 • Vysoká úsťová rychlost.
 • Udělí poškození, i když projde většinou zničitelných překážek.
 • Vysoká úsťová rychlost projektilu (Pozor! – hodnota rychlosti náboje závislá na děle).

Nevýhody

 • Normalizace* 2°.
 • Odražení střely při úhlu dopadu větším než 70°.
 • “Vysoká” ztráta průbojnosti se vzdáleností.

*Normalizace znamená redukci úhlu dopadu střeli od kolmice pancíře.


Při výběru tématu jsem si myslel, že to bude krátký článek. Při podrobném zkoumání téma jsem zjistil nemilou věc. Je toho hodně, co napsat. Proto jsem se rozhodl článek rozdělit.


Zdroj: Wikipedie,  WoT Wiki

8
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
licus_10
Čtenář
licus_10

opět dobrý souhrn 🙂 palec nahoru

Ragnarocek
Čtenář
Ragnarocek

pri ap “Nevyhody” si oprav Y 🙂 “Odražení střeli”, inak clanok zaujimavy 🙂 budu aj ostatne typy municie ?

Lord_of_lemra_CZ
Admin

Omlouvám se, moje chyba, díky 🙂

Garrth
Admin

uff a to jsem tam toho opravil docela hodne … lidsky faktor diky za upozorneni 🙂

licus_10
Čtenář
licus_10

hodně textu, hodně chyb, jsme lidé, ne stroje přece, takže v pohodě 🙂

juraj
Čtenář
juraj

Pekny clanok chalani sypete to na nas ako lavina, sak si odychnite tiez 🙂

Garrth
Admin

pomalu se blizi okurkova sezona, pak bude na oddych casu dost 🙂