K napsání pokračování Glockovy krabičkové strategie (https://wotko.cz/glockova-krabickova-strategie/) mne inspirovaly 2 věci:

1. nesmysly objevující se na oficiálním fóru ohledně nevýhodnosti Vánočních operací 2019 (dále jen „akce“)
2. změny, kterým se napříště nevyhne ani WoT (pohled na loot-boxy), a kdy přijdou

Ad 1. (nesmysly objevující se na oficiálním fóru)

Pokud čtete oficiální nebo neoficiální diskusní fóra, případně diskusi pod články na wotko.cz, tak jste si všimli, že se tam občas objevují názory o tom, že akce je oproti předchozímu ročníku posunula – že je náročnější, že stojí víc reálných peněz, zkrátka je „horší“.

Tady mi už zvědavost nedala, udělal jsem si malé porovnání a došel k zcela jiným výsledkům (viz tabulka).

Předně uvádím, že část výpočtů je jen můj odhad – mám na mysli počet a typ ozdob vypadnutých z malých i velkých krabiček. Zatímco u velkých krabiček je počet a typ ozdob jasný (1x T5 + 1x T1 nebo T2), u malých krabiček jsem vypozoroval, že:

 • z denní mise s odměnou jedné krabičky je zisk jen 3x T1 ozdoba, popřípadě mix T1 a T2 ozdob (v tabulce označené jako „malá krabka 1, 2, 3“),
 • z denních nebo týdenních misí, kde odměnou bylo více krabiček, z některých padaly i ozdoby T3 nebo T4 (T5 ozdoba mi padla pouze JEDNOU, což beru jako anomálii a tuto abstrahuji).

Princip je úplně stejný jako v předchozím roce. Odchylka je v tom, že letos byly mohutně navýšeny odměny za týdenní mise (tj. mise č. 8, 9, 10 a 11). V předchozím eventu se týdně dalo získat až 28 krabiček (2 x 3 za misi č. 8, 2 x 3 za misi č. 9, 2 x 4 za misi č. 10 a 2 x 4 za misi č. 11), letos je to až 34 krabiček (2 x 3 za misi č. 8, 2 x 4 za misi č. 9, 2 x 5 za misi č. 10 a 2 x 5 za misi č. 11). Další navýšení je u denních misí (o 2 krabičky – z 9 na 11 denně).

Pokusil jsem se kvantifikovat tohle zvýšení počtu krabiček a ozdob na počet úlomků za použití stejné metodologie (stejné ceny v úlomcích, stejná pravděpodobnost atp.) v denních, týdenních a celoakčních souhrnech. Vím, že takový zjednodušující výpočet by neobstál ani v matematice pro střední školy, ale beru to jako pokus.

Na jednu stranu se zvýšily nároky na získání kompletního stylu (v průměru o cca 27 %), na druhou stranu se zvýšily i výdělky (týdenní průměr se zvedl o cca 33 %).

Závěr k tomuto bodu:
 1. Získání X. úrovně vánoční atmosféry bylo letos rychlejší a snazší než v předchozím roce (tedy pokud jste si T5 ozdoby rovnou nekoupili v shopu), protože počet slotů pro dosažení maximální úrovně zůstal stejný (15 slotů), ale rapidně se zvedl počet krabiček (nominálně o cca 18 %, reálně tam bylo zastoupeno více krabiček s ozdobami vyšších tierů, můj výpočet ukazuje navýšení o cca 33 %).
 2. Všichni aktivní hráči vydělali letos ve „vyježděných“ malých krabičkách víc stříbrňáků a spotřebních doplňků.
 3. Sběratelé ozdob, stylů, kamufláží, nápisů a emblémů – těm se nároky možná snížily, možná zůstaly na stejné úrovni jako v předchozí akci (rozdíl mezi 27 % a 33 % považuji za příliš malý s ohledem na nepřesnost výpočtu).
 4. Kupci velkých krabiček dostávali stejné odměny jako loni (základní odměna 2 ozdoby + zlato / stříbro / prémiový tank) a platili za ně stejné peníze (6 EUR za 3 krabičky, 20 EUR za 11 krabiček, 40 EUR za 25 krabiček, 100 EUR za 75 krabiček).
 5. Nezapomeňte si vybrat tanky se slevou ve Vánočních odměnách a taky nezapomeňte nejpozději v neděli večer (13.01.2019) vyčistit všech 15 slotů a rozbít všechny ozdoby. Např. 15 kusů T5 ozdob je 3750 úlomků. Kdo kompletuje vánoční styly, tak je jistě rád využije.


Ad 2. (pohled na loot-boxy)

Novinkou letošní akce je, že hráči z Belgie letos nemohli nakupovat velké krabičky v shopu. Důvodem je zákon, který přijal belgický parlament, který vidí loot-boxy jako formu hazardu a zakazuje ji pod pohrůžkou citelných sankcí. Protože i velké krabičky ve WoT jsou de facto loot-boxy, Wargaming se rozhodl neprodávat je v Belgii.

My ale nejsme v Belgii, ale v ČR (slovenští čtenáři nechť prominou, že je opomíjím). Takže se nabízí otázka – kdy nás čeká zákaz loot-boxů i ve WoT a jakou reakci od WG můžeme čekat. Snažil jsem se k této problematice najít vyjádření odpovědných orgánů – v ČR je to Ministerstvo financí (MF), odbor Státního dozoru nad hazardními hrami.

Tento odbor momentálně nevydal žádnou závaznou metodiku o tom, jak pohlíží na loot-boxy. V českém Parlamentu neleží dnes žádný návrh zákona (novela) o hazardních hrách (která se výslovně loot-boxy zabývá), aktuální znění zákona o hazardních hrách rovněž neupravuje problematiku loot-boxů, resp. loot-boxy nezapadají do žádné zákonem definované kategorie hazardních her (přitom jsou podle staršího výkladu MF hazardem) a nikdo v ČR je dnes nemůže zakázat a porušení zákazu sankcionovat.

Současně se ale MF účastní fóra regulátorů hazardních her v EU, resp. 15 národních regulátorů členských unijních států se rozhodlo postupovat společně – prozkoumat problém a přijít se společným řešením.

Co z toho vyplývá pro české hráče? Rozhodně nečekejte, že krabičky z Wot zmizí v nejbližších 12 měsících. To by totiž muselo dojít k těmto věcem:

 1. 15 národních regulátorů hazardních her se shodne, že jde o problém, který je třeba řešit a najde řešení (např. definice loot-boxů jako nepovoleného hazardu v národních zákonech).
 2. ČR jako členský stát tuto úpravu NEPRODLENĚ zavede do zákona o hazardních hrách (čemuž moc nevěřím, protože takový zákon nemá žádný fiskální efekt – nevybere se víc na daních, jen to znamená další úředníky pro dohled nad loot-boxy).
 3. Český zákon nebude bezzubý, přitom nejde ani tak o výši uložené sankce (Belgičani si do zákona napsali sankce až 800 000 EUR, v českých podmínkách je to cca 20 milionů Kč), jako o prováděcí předpisy a vymáhání zákona (což musí nějaký právník napsat, úředníci se musejí najít, přijmout, proškolit atd.)
 4. Alternativně WG bude ke zrušení loot-boxů donucen tím, že ostatní členské země budou v legislativě postupovat daleko rychleji než laxní ČR (ano, zákony kolem ochrany spotřebitelů se v ČR přijímají pod tlakem EU na poslední chvíli). WG potom změní model, protože velká většina hráčů bude sedět v zemích, kde jsou loot-boxy zakázány (nevyplatí se mu kvůli pár procentům hráčů držet loot-boxový prodejní model a prodávat ho jen do ČR a na Balkán).

Samozřejmě se mohu mýlit … já se v tomto případě budu mýlit rád. Bohužel jsem opakovaně viděl jak v ČR vznikají zákony a stal se ze mne cynik. Takže zase za rok u krabiček. Díky za to, že jste dočetli až sem.

Co je loot-box? Zde:
https://napojsa.sk/konec-loot-boxu-v-cechach/

Kompletní výklad k loot-boxům v angličtině včetně jiných unijních zemí zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Loot_box

Rozhodně DOPORUČUJI tento právnický výklad k loot-boxům v české legislativě pro laiky zde:
https://www.zing.cz/specialy/96050377/gaming-a-pravo-1-dil-loot-boxy/

Deklarace národních regulátorů k loot-boxům v češtině:
https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/2018-11-07_Declaration-of-gambling-regulatorsCzeREV.pdf

Zákon o hazardních hrách v plném znění zde:
https://zakonyprolidi.cz/cs/2016-186/zneni-20180701

Dodatek: WG nakonec svůj vánoční model změní (nebo taky hra skončí dřív). Např. prvek náhody se z krabiček dá odstanit poměrně snadno – z každé velké krabičky vypadne žeton (jako do maratonu), po získání určitého počtu žetonů se odemkne jedna z několika speciálních misí, po jejímž splnění hráč dostane vytoužený prémiák (pro misi na T5 prémiák bude třeba méně žetonů než na T8 prémiák). To není nic nového, ve hře to už je (balíčky Alpha a Bravo s Twitch Prime).

Osobní poznámka: Nepřispívám na oficiální fórum (tímto se veřejně přiznávám, že jsem tam nedávno dostal ban na 1 rok, takže mi tam nepište ani osobní vzkazy, protože tam téměř nechodím), ale nebráním se tomu, aby CC nebo moderátoři můj text vzali v potaz jako zpětnou vazbu.

Autor: Glock17

23
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
watts1
Čtenář
watts1

Sakra Glocku to sis musel dát docela práci:) Samozřejmě díky za výbornou statistiku:) Málo kdy se vidí článek o WoT, který by měl takový přesah, jako právě ten od tebe 🙂 Takže poklona;)

bykop
Čtenář
bykop

Mně se krabičky vyplatily více než dost. Tedy pokud to budu brát v přepočtu na goldy, “vydělal” jsem velmi slušně. Nepočítám do toho zisk IS3A a Defendera, všechny pětkové prémiáky a jeden skin. Mimo IS3A jsem vlastně chtěl jen ty skiny a bohužel padl jen jeden. Goldů (díky opakování pětkových prémiáků a jednou Skorpiona) vypadlo celkem cca 38k. K tomu celkem cca 35 dní prémium účet a to všechno za 47 krabic. (4×11 a 1×3), takže cca 2100 Kč.
A to se milý Horste vyplatí. 🙂

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Super článek, pochopitelný a stručný.
Taky nechápu ty kecy o tom že se krabky nevyplatí. Vždyť random je IS-3A, defendrama a škorpionama úplně zaplavený, pětkové tanky ani nepočítám. Já sám dostal k vánocům 11 krabiček a byl v nich Defender, všechny pětkové tanky, Santa Claws a skin na IS-7 (asi si mě chce WG udobřit), takže kde je problém?
Jinak lootboxy. Tohle má WG dobře udělaný, to co do toho vrazíš zkrátka dostaneš zpátky, například FIFA nebo SW battlefront II kde je to fakticky systém P2W a víš prdlačky co v tom bude. Pravda je že v ČR se žádný zákon proti lootboxům ani nechystá ale v evropském parlamentu se už o tom mluví že by se proti tomu zasáhlo.

Glock17
Čtenář
Glock17

Podstatná věc je ta, že hazardní hry a dohled nad nimi spadají pod národní kompetenci. Tj. do problematiky nezasahuje EK a jednotlivé státy společně hledají jednotný pohled na věc. Když ho dosáhnou, tak to ještě neznamená, že ve stejnou dobu bude uzákoněna potřebná úprava ve všech členských státech. To přijetí zákonů zůstane na národních parlamentech a ten český je obzvláště laxní (má moc práce s jinými zákony).

A na vydavatele her neplatí nic menšího než zákon (sankce). Evropské zákony nemáme, tudíž EP je v pozici kibice.

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Ono v zásadě se o tom v evropském parlamentu mluví už déle ale poté co v Belgii zákonem zakázali lootboxy tak se o tom začalo mluvit zase ale nějaká dohoda, nedejbože zákon zkrátka není, je to maximálně v procesu návrhu a to jak víme nic neznamená. Mohou se v Belgii maximálně inspirovat. Ovšem jestli to bude mít nějaký úspěch je ve hvězdách, i tak si z toho dělá EA bžundu a vesele si prodává dál a raději se bude soudit. Tak uvidíme jak to EA bude dlouho zdržovat a jestli se jí nakonec ten krok nevyplatí, tím že zaplatí menší pokutu než na tom vydělal.

Gormit
Čtenář
Gormit

Vnimam to podobne, koupil jsem 2 x 75. Dostal vse a nenadavam. V prubehu vanoc mne bavilo otevirani malejch krabek a kompletovani kolekce. I kdyz osobne pouzivam jen historicke styly a ty cmaryky z kolekci nepouziju, ale bavilo mne to. Obcas mne desne iritovalo, ze mi to opakovane hazelo ozdobu co uz mam. Ale v pohode. PU mam z krabek skoro na rok a goldu pozehnane. Podle mne nejsem sam a opravdu nevim kdo nyni bude do hry sypat ve 2019 penize. Auta mne netahnou, vnimam to jako potencialni problem pro wg, nebot role postavena na aktivnim spotu bez dohledu, nebude na soucasnych mapach fungovat, takze premiovou osmu nekoupim, stejna tak v klasickych premiacich neni uz nic zajimaveho. Ani to co nekde probleskne ze supertestu nevnimam jako neco na co bych se tesil. Jsem dost spokojenej se Sneznym leopardem se 70% slevou z maratonu a tuhle koupi za 400,- asi nyni nic netrumfne. Nevim … snad jen bony bych si koupil za realne penize pokud by byly. Jinak to bude tak ze mam predplacenej dik krabkam celej 2019.

Glock17
Čtenář
Glock17

Bony budou (pravděpodobně) odměnou za Frontline + ještě máme velké bitvy.

Gormit
Čtenář
Gormit

😉 no tak to uvidim, jsem hrozna konzerva (proto hraju wotko 🙈) a frontu jsem nezkousel, tak treba to zkusim ted. Ja vim ze bony jsou v velkejch bitkach a t10 bitkach. Loni jsem nasetril 5000 bonu a koupil jednu ventilaci a nyni (vcetne darku od wg) uz mam zase 6200, ale me ty t10 bitky moc nebavi, jsem prumer plejr a ty t10 boje mi pripadaji jako zacatecnicke death matche. Vubec se to nepodoba sachovym partickam co ukazuje treba marty 😉 a taky jsem se vratil ke zkoumani. Nyni hraju centa, 704, borsiga, devitkive strevo, toho osmovyho lehkyho francouze a mam dokoupenou isunu a dojedu 705. Proste potrebuju jinej zdroj bonu nez z desitek 😉

Glock17
Čtenář
Glock17

Co si vzpomínám, tak WG loni udělal taky 2 samostatné akce s bony – velké vlakové loupeže. Odezvy hráčů byly docela příznivé a tak by neměl být důvod, aby WG akci neudělal znovu.

bykop
Čtenář
bykop

Bony jsou i v bitvách nižších tierů, ale mám pocit že jen za epické medaile a dost málo. 🙂

Glock17
Čtenář
Glock17

v bitvách tierů 4 – 9 jsou pouze za získání epických a hrdinských medailí. V tier 10 bitvách jsou i za nastřílenou dmg.

Le3ky
Čtenář
Le3ky

Tiez by som tie bony kupil

DJW_
Čtenář
DJW_

Vyborny clanok, Glock.

Le3ky
Čtenář
Le3ky

Nazdar toto som nepochopil :

taky nezapomeňte nejpozději v neděli večer (13.01.2019) vyčistit všech 15 slotů a rozbít všechny ozdoby. Např. 15 kusů T5 ozdob je 3750 úlomků. Kdo kompletuje vánoční styly, tak je jistě rád využije.

Moja chyba ale nechapem ked rozbijem vsetky ozdoby tak za to nieco dostanem?

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Zkrátka že ty pověšené ozdoby bez užitku propadnou a ty z toho budeš mít prdlačky. Takže když je poslední den rozmlátíš a víš že nebudeš ten den už hrát a dál z nich čerpat bonusy aspoň se pokusíš doplnit kolekce kde ti chybí pár ozdob a vyzvednout odměnové cammo.

Glock17
Čtenář
Glock17

Když rozbiješ všechny ozdoby, tak získáš úlomky. Ty můžeš použít v Dekorátoru a vyrobit si chybějící ozdoby do alba vánočních stylů. Za kompletní vánoční styl (novoroční, lunární, magický, vánoční) jsou přece odměny (ahistorická kamufláž, nápis a emblém).

le3ky
Čtenář
le3ky

jaaaj to my ušlo že za vyplnenie celého toho albumu dostanem nejaké cammo , dakujem

bykop
Čtenář
bykop

Za celé album dostaneš čtyři. Já vyplnil celé loňské a letos jen jednu sadu. Loňské ozdoby jsou totiž výrazně levnější. Letošní mám jen jednu, na další nebude dost materiálu. 🙂

HugoT2
Čtenář
HugoT2

Ban na 1 rok je asi populární 🙂

Tomfox
Čtenář
Tomfox

Můj názor je, že letošní kolekce jsou těžší. Je to dáno tím, že je více ozdob na 5 úrovni. 52 loňskejch kusů proti letošním 73 je dost rozdíl. V ideálním případě je rozdíl 30240 úlomků. Co je ale horší, ozdoby jsou zdvojené/ztrojené i na místech kde loni nebyly. Dřív byla špice jen jedna, styl jídelny atd. to dnes už neplatí. To znamená, že dekorátor klidně udělá 3x (nebo i 5x) za sebou zrovna tu ozdobu co nepotřebujete a za investovanejch 1440 získáte zpět pouze 250. To brutálně prodraží kompletaci.
Myslím si, že letos nelze běžným hraním dokompletovat ani 2 sady, natožpak 4. Možná jsem smolař a dekorátor mi schválně dělá ozdoby co nepotřebuju, ale i velkej lucker víc jak 2 nedá. Zbytek se holt musí dokoupit.
Pro joudy co budou napadat, že brečím, ať nehraji, tak ne, nebrečím, jen prezentuji svůj názor. Naopak, jsem spokojenej. Dvě sady snad zkompletuji a když né, tak to udělám jako letos. Dokompletoval jsem všechny loňské styly za rozumnej počet úlomků a příští rok bude na 100% tahle možnost taky, tak ji využiju.

Glock17
Čtenář
Glock17

Letošní kolekce jsou objemnější co do počtu ozdob (jednoznačné vyčíslení je v tabulce jasně vidět – jsou to ta šedivá pole), ale ona “náročnost” je více než adekvátně kompenzována vyšším denním/týdenním/měsíčním počtem ozdob, které padají ze splněných misí.

Ano, letos se objevily některé kategorie, kde je nutné získat vícero ozdob tieru 5 pro stejný slot. Obvykle jde o 2, méně často o 3 ozdoby se stejnou funkcí. Takže prostá pravděpodobnost na vygenerování té správné ozdoby je 50 % nebo 33 %. Naproti tomu loni byly v drtivé většině ozdoby jen v jednom provedení, tj. člověk neztrácel úlomky kvůli pravděpodobnosti. S JEDNOU VÝJIMKOU – tou byly ozdoby na stromek (4 sloty). Tam bylo loni nutné získat 4 ozdoby, tj. pravděpodobnost 25 %. Pokud si dobře vzpomínám, tak loni v lednu na konci akce jsem rozbil všechny T5 ozdoby a chtěl složit poslední 3 ozdoby, které jsem ještě neměl. Byly to zrovna 3 různé ozdoby (koule, tank, a figurka) na vánoční strom. Jedna mi padla napoprvé, druhá při třetím pokusu a poslední na 11-tý pokus (jo, přikupoval jsem si na to 2 x 3 krabice). U vědomí toho, kolik mne ta poslední ozdoba stála frustrací, nervů a peněz (6 krabic = 300 Kč), si nemyslím, že letos je to těžší než loni. Trvá to déle, ale obtížnost je (podle mne) stejná, resp. máme více možností jak se poprat s nepřízní RNG.

Loni se taky nedaly dokompletovat ani 2 sady.

Já jsem letos přešel na úspornější formu než loni – vyráběl jsem než čtyřkové a pětkové ozdoby (trojkové jen na začátku akce – tam, kde jsem potřeboval nahonit maximální 50% bonusy za styl) až na konci akce (loni jsem se snažil je mít co nejdřív, což se ukázalo jako finančně náročné počínání). Aktuálně nemám splněny 2 styly (chybí mi 5 nebo 6 ozdob), ale už jsem připraven na závěrečnou frustraci. Snad letos odolám a nechám platební kartu na pokoji.

Tomfox
Čtenář
Tomfox

Souhlas Glocku, já letos dokoupil loňsko a jestli dokompletuju dva styly, tak OK, když ne, tak ne. A přesně jak píšeš, vytah jsem to jen na bonusy a teď už je to fuk, nic kupovat nebudu. Otvírám krabky a jen se bavím. Příští vánoce dokompletuju letošek :-).
Jinak ale dobrá práce s tou statistikou.

Glock17
Čtenář
Glock17

Díky.