Původně jsem tento článek chtěla rozdělit na tři části. První část měla být o vzhledu, druhá část o historii a třetí o tanku ve hře. Bohužel o samotné vzhledu, tedy o tom, co stálo za zrodem této myšlenky, se mi bohužel zjistit nepodařilo. Proto první část bude velmi krátká a velmi stručná.

Bohužel mi recenze zabrala nějaký ten čas, jelikož jsem se nedokázala rozhodnout, zda se přiklonit k “ano, tank do garáže patří” či k “ne, je to jen pro specifické hráče”. Teď už mám jasno.


Vzhled WZ-111 Alpine Tiger

Alpine Tiger – horský tygr, který se chystá k útoku na svou kořist. Nádherné zvíře a suprové provedení, co myslíte? V prvním momentu mě zaujalo provedení, které místy až “vystupuje” z tanku a máte chuť si sáhnout, zda tomu tak je. Tady musím říct, že se vývojáři opravdu snažili a dali nám něco unikátního.

Čím déle se na toto provedení dívám, tím více se mi líbí. Popravdě jsem i hodně přemýšlela, na jaké další stroje by se tato “kamufláž” hodila. No, jak jinak než na stroje obdobného vzhledu – IS-3, T-10 atd. Co mě k tomu vede? Samotný název! Tygr je rychlý, mrštný s ladným a plynulým pohybem, což když budu vztahovat na tanky, tak to přesně odpovídá. Neumím si představit toto na tanku Type 5, tam by se spíše hodila Kung Fu Panda.

Shrnuto a podtrženo – jsem se vzhledem více než spokojená! Není ani přehnaně přepatlaný, jako je tomu u zlatých verzí na Asijských serverech, ale není ani příliš obyčejný.


Historie

Čína měla vřelé vztahy se Sovětským svazem, který byl ochotný pomoci spřátelené komunistické zemi, a tak si na východní polokouli zajistit vlastní moc a bezpečnost. Čínská prosba o pomoc s opětovným vybudováním armády vyústila v hromadné dodávky sovětského vojenského vybavení s cílem splnit potřeby Čínské lidové osvobozenecké armády. Obrněná vozidla poskytnutá Lidové osvobozenecké armádě zahrnovala například tanky T-34-85, SU-100 a IS-2. Vývoj těžkého tanku WZ-111 začal už roku 1957 a měl nahradit tank IS-2. Vliv sovětské školy vývoje tanků na projekt byl enormní. Stroji, který byl nejdříve označen jako 111 a později byl testován pod označením WZ-111, jasně stál při výrobě za vzor tank IS-3: výrazná přední zeštíhlená věž, „zobákovitý“ přední pancíř a zkosený představný pancíř po stranách – všechny tyto prvky si tank vypůjčil od svého staršího sovětského bratra.

Podle nahlášené informace 19. října 1960 vydala Komise pro Vědu, technologii a průmysl pro národní obranu příkaz k vytvoření těžkého tanku. Mezi lety 1960 a 1964 byly vytvořeny různé plány (z nichž nejsou k dispozici žádné jasné popisy) s přinejmenším jednou hlavní revizí celkového návrhu. Konečný plán byl připraven 10. června 1964 a v roce 1965 byl vyroben prototyp tanku bez věže. Byl testován se zátěžovou věží, díky čemuž bylo zjištěno několik závad.

Později v roce 1965 byla také vyrobena věž a dělo, ovšem na podvozek nebyly nikdy namontovány. Není známo, co se s nimi stalo (věž a dělo), ale byly údajně testovány, i když výsledky taktéž nejsou k dispozici.

Věž měla mít namontované dělo se 122 mm – označenou jako “Y174”. Někteří reportéři spekulovali, že to může být varianta děla Typ 60 (jedná se o kopii sovětské verze D-74), s automatickým nabíjením, nočním viděním a elektrickým dálkoměrem zabudovaným do celkového designu. Také bylo údajně plánováno dělo ráže 130 mm. Pravděpodobně proto, že postup výroby Y174 byl pomalý a bylo by zapotřebí ho dříve či později pozastavit, nicméně detaily tohoto vývoje byly dokonale utajené a mohou být tedy i fiktivní, a to proto, aby se zlepšila technologie WZ-111 v rámci videohry, která ji přinesla masivní pozornost.

Vývoj WZ-111 byl v nakonec zastaven kvůli technickým a mechanickým problémům. Mohlo to být i proto, že byl problém s vytvořením vhodného hlavního kanonu (ve skutečnosti Číňané museli dovážet a kopírovat dělo L7 105 mm, aby vyrobili dělo Typ 85 MBT ). Těžké tanky byly také nákladné na výrobu a údržbu, a to i pro bohatší země než Čína. Teorií je zde celkem mnoho.

Vozidlo je nyní vystaveno v Pekingu s imitací věže, která je ve skutečností závažím. Na maskování bylo využito několik verzí:

 • První byla celá tmavá zelená.
 • Druhá byla stejná jako první, s přidáním velké hvězdy PLA na přední straně a čísla 304 v bílé barvě na obou stranách věže.
 • Třetí maskování je tvořeno třemi barvami: pískovou, tmavě zelenou a šedivě zelenou ve vlnitých pásech. Dále je tam bílé číslo 304 na obou stranách “věže” a malý symbol PLA vedle čísla. Přední symbol PLA byl namalován později.
WZ-111 v čínském tankovém muzeu v Beiking. Na místě věže je stále k vidění hranaté závaží,  které odpovídalo váze vybrané věže vozidla.
Předloha pro design WZ-111. Zdá se, že má dělo o rozměrech 130 mm, ovšem není jasné, jak přesně je věž srovnávána s původním designem.
Rekonstrukce “co-kdy”, jak by WZ-111 vypadalo s věží dle online plánů.

WZ-111 specifikace

Rozměry 10,6 x 3,3 x 2,5 m (34,7 x 10,8 x 8,2 stop)
Celková hmotnost 44-46 tun
Posádka 4 (řidič, velitel, střelec, nabíječ/radista)
Pohon 12-válcový, přeplňovaný motor 750 hp (390 kw) Hmotnost 12,5 kw/t
Suspenze Torzní tyče
Vyzbroj Hlavní: 122 mm “Y174” cisternové dělo NEBO neznámé dělo 130mm. Sekundární: Pravděpodobně kulomet Typ 54 12.7mm a koaxiální kulomet typ 59T 7.62mm.
Pancíř 80-200 mm

Tank ve světě WoT

Vlastnosti jsou uvedeny pro vozidla, která mají členy posádky vycvičeny na 100%.

Pro posádku doporučuji následující schopnosti a specializace:

 • šestý smysl
 • opravy
 • bratři ve zbrani
 • jemné míření
 • král bažin

Co se týče vybavení, měla by stačit běžná konfigurace:

 • vylepšená ventilace
 • vertikální stabilizátor
 • hydraulický nabiják
 • Skládaná optika místo ventilace by také mohla fungovat a to zejména na otevřených mapách.

Výhody a nevýhody tanku

+ rychlost jízdy

+ přední pancíř (i když dokáže pořádně potrolit)

+ Preferenční Matchmaking

+ věž pancíř na věži

deprese děla (-5°)

doměření trvá příliš dlouho (když vezmu v potaz průbojnost)

trpí na moduly

boční pancíř jakoby ani nebyl

ammo-rack je až moc častý (dá se říci, že je součástí tohoto tanku jako např. dělo)

penetrace na AP munici (175)


Na tomto tanku je úžasné to, že jeho přední pancíř dokáže mnohdy až neuvěřitelně podržet (obzvláště, pokud se nacházíte na topu). Při správném postavení, tedy při využití “side-scrap” pozice, dokáže odrazit téměř cokoliv. Jeho efektivita pancíře se v tomto postavení dá přirovnat k efektivitě pancíře na tanku IS-3. Ze začátku jsem si na něj ani nemusela zvykat, prostě jsem se postavila tak, jak jsem byla zvyklá od ruského protějšku a pancíř pracoval sám. Pancíř z boku – no to je zcela jiný příběh. Nedokáže dobře potrolit u střel od tanků na tierech VIII a IX. S tím jsem měla ze začátku trošku problém, ale není to nic, co by nešlo držet v paměti a hrát tak, aby se vám pokud možno nepřítel nedostal do boku. Věž tohoto tanku dokáže také podržet, což je dobré do malých “dolíku”.

Ideální mapy jsou pro něho ty, které mají rovný povrch, převážně tedy městské mapy. Jeho sklopení děla (deprese je -5°) totiž nedovoluje boj v kopcovitém terénu. Budete tam jen smutně koukat, jak váš tým rozdává rány, zatím co vy, v případě, že by jste snad zatoužili vyjet na kopec a vystřelit na nepřítele, který bude pod kopcem se odhalíte celí. Je tedy docela možné, že kvůli jedné ráně přijdete o zbytek hry, protože budete zničeni. Nemusíte se bát, že někam dojedete pozdě, protože tank má slušnou rychlost, takže si můžete dovolit jet menší objížďkou – využijte toho.

Jeho největší nepřítel je ovšem jeho penetrace na AP munici. Budete mít problém s většinou tanků na stejném či vyšším tieru. Jak jsem psala na začátku, nemohla jsem se rozhodnout, do které kategorie tento tank zařadit a toto byl jeden z důvodu. Je to zoufale málo, pouhých 175. I když má tento tank omezený MM, i tak je ve hře převážně s tiery VIII a IX.

Tento tank patří dle mého do rukou hráčů, kteří buď hrají převážně s HEAT municí, kde je průbojnost již 250 nebo do rukou hráčů, kteří znají velmi důkladně všechny slabá místa tanku a mají dostatečně vyšperkovanou posádku. Jak munice, tak i dělo by si zasloužili větší buff. Celkově tedy tento tank hodnotím jako špatně vyvážený stroj.

 

37
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
josef.bukvice
Čtenář
josef.bukvice

Pěkná práce, palec nahoru, Sstyxino 😉

VijaCZ
Admin

Moc pěkný. Prostě umíš.
Moje zkušenost s častým poškozením bedny s municí – dostává jí pravidelně pokud stojím trošku šikmo přes přední kolo.
Městská mapa kde jde schovat podvozek a bojovat na blízko je to co s tím tankem chceš.
Příchod 3-5-7 šablony MM, respektive pro tenhle tank i 5-10, ten stroj hodně nerfnul – je prostě vytvořenej na starej model MM kde měl šanci vcelku často střílet do tier 7 tanků a silnější potkával málokdy, v současným MM proti devítkám má výrazně míň šancí se uplatnit.
Uvidíme jak mu pomůže chystaný buff, pokud přijde.

IksDee
Čtenář
IksDee

https://en.wot-life.com/eu/player/Sstyx-522622929
Názor takového hráče se dá brát pouze s velkým nadhledem. Sorry, i když to většině tak příjde tak ta čárka neznamená všechno.

Peschoss
Čtenář
Peschoss

Ale tak většinu hráčů u nás má horší staty než Sstyx, takže myslím, že právě ta většina si na té recenzi něco přínosného najde. A hodně dobří hráči? Ti na rezence kašlou a najdou si svůj vlastní styl a oblíbený tank.

Tiger II.
Čtenář
Tiger II.

Presne poznam hracov co hraju napr iba Rusov v kuse a nic viac Maju skvele staty ved ta posadka pri 20-30 tisic bitvach nusi byt bohova.Ale mna tento styl nebavi.:D

Bluetomcat
Čtenář
Bluetomcat

Na ammorack trpí, protože aimboti…
Ne ale fakticky, v poslední době není problém od určitých týpků dostat 3x munici po sobě. Takže to není vlastnost tanku, to je bohužel realita dnešní hry.

Bendy
Čtenář
Bendy

zkousel to nekdo s perkem bezpecne ukladani? Ja to mam treba na is-3 i s prevenci motoru proti horeni (si nevzpomenu jak presne se perk jmenuje) uz od kv-1 kde to bylo znat

Tiger II.
Čtenář
Tiger II.

Alebo ta zapalia dvakrat za hru. To bolo skoro nemozne,dnes nie.:)

Bertiboom
Čtenář
Bertiboom

Jo WP a další na aimbotech docela mákli, s aimboty cca před rokem, se to nedá srovnat. Ale kašlete na aimboty, je tu něco lepšího – realtime minimap. To jsou ty věci, kdy někam jedete, nesvítíte, nic neporazíte a nepřítel přesně ví kde se objevíte a pak vás vypne. Cena? Cca 15 eur na patch.

Tiger II.
Čtenář
Tiger II.

Buff dela bude urcite, ale nemala by prekonat IS3, ta hra s X a to je obrovsky rozdiel.Som zvedavy o kolko vylepsia tie preferencne tanky,kedze nechce WG rusit ich +1. tier .
Ked sa budu parametre priblizovat beznym VIII . nastvu zase druhu skupinu hracov.:)

Roza-Mad_Max
Čtenář
Roza-Mad_Max

WZtko je jeden z nejlepší omezenců. Pene na AP nic moc, ale Heaty to zachraňujou. Má to 122ku, takže do papíru i HE zabolí. Nejlepší je využívat jeho mobilitu s palebným potenciálem, takže osobně ho hraju jako pushovací medko. Neni to HTčko na přestřelování ve městě.