Škoda T 27 je čerstvou posilou Československa a mám-li být upřímný: “Před půl rokem bylo pozdě!” Nu, ale tank je konečně tu a teď zbývá říct, zda stojí za oněch 880 korun, které za něj WG chce. V tomto článku se taky budu hodně odkazovat na Progetto 46, které vnímám jako přímou “konkurenci” a je pro mě klíčové pro vysvětlení pár vlastností T 27.

Škoda vs Progetto

Škoda T 27 není nic raritního, nemá unikátní herní styl a neposadí vás v ohromení na zadek. Když si projedete a srovnáte parametry na webu tanks.gg, budete mít problém najít důvod proč koupit T 27, místo prémiového Progetta. To zcela po právu platí na jeden z nejsilnějších prémiáků Tier 8 ve hře. Progetto je rychlejší, má lepší penetraci v základu i na speciální munici a lepší chování děla spolu s lepší celkovou přesností. Pak jsou tu také drobnosti, například Progetto má o 10 metrů větší dohled (390 vs. 380 u T 27) a samozřejmě autonabíjení po jedné střele.

Spousta lidí tady zastaví a logicky si řekne, že Škodovka T 27 má tak místo jen u těch, co opravdu mají rádi československou větev a chtějí cvičit posádku a vydělat kredity v tanku, který je co nejvíc podobný Škodě T50 nebo TVP 50/51. Pro zbytek je lepší Progetto a basta. Za tenhle názor se nedá na nikoho zlobit, je zcela logický, ale přesto není asi k T 27 úplně fér.

T 27 má totiž pár malých odlišností, které když se sečtou z ní přeci jen dělají tank, kterým Progetto být nemůže. Progetto se opírá o to, že využíváte jeho autonabíjení takticky, dle situace. Ohlodáváte své protivníky a je-li třeba, vyprázdníte celý klip, což vás ale nechá po nějaký čas na velmi nízkém DPM a velmi zranitelné. Škodovka je klasický “clipper”. Cílem tohoto tanku je pokud možno dát celý klip a uvažování se v tomto smyslu zjednodušuje jen na to, abyste jen minimum nebo nejlépe vůbec nic neschytali nazpět. Přehlíženou, ale důležitou odlišností, která tu část “neschytat nejlépe nic” ulehčuje je ta, že T 27 nabízí pouhých 1,8s nabíjení mezi jednotlivými střelami v zásobníku. Tedy 3,6s celkem na vyprázdnění klipu, oproti Progettu, kde je toto nabíjení 2s, resp. 4s na celý klip.

A tím se dostáváme k jádru T 27. Tento na první pohled malý rozdíl, totiž spolu se zjednodušením managementu zásobníku, bez složitých taktických rozhodnutí, vyzývá k agresivnějšímu hernímu stylu, který tank prostě líp zvládá. Do toho přichází věc druhá – T 27 má o 15% lepší rozptyl děla po výstřelu a o 121 m/s rychlejší střely, tedy rovných 1050 m/s pro klasické AP. V praxi si tedy může hráč se značnou jistotou dovolit “držet tlačítko palby” a její střely půjdou v drtivé většině tam, kam mají. Druhá a třetí střela totiž netrpí na zhoršení přesnosti a jsou i rychlé, takže člověka tak nepotrápí při střelbě na rychlý tank nebo zkušeně manévrujícího těžáka v dáli.

Ve výsledku je tak T 27 více přímočarou alternativou k Progettu. Je ve všem o chlup nebo dva horší výměnou za přímočařejší herní styl “Chci dát tři a jedu dál..”. Spousta tankistů ji nepochybně zavrhne z důvodů přílišné podobnosti nebo více taktických možností, které Progetto s autonabíjením lépe snese. Ale přesto je to dobrý a schopný tank, který své místo prostě má.

Co se týče mého názoru, pro mě je T 27 skutečná trefa do černého, právě díky těm malým rozdílům. Právě tu přímočarost jako agresivnější hráč vítám a rád se stavím do situací, kdy se snažím dát celý zásobník. Vyhovuje mi taky lepší chování děla během samotné palby, rychlejší střely, ale hlavně ta půl vteřina, kterou při střelbě ušetřím. Zdá se to jako blbost, ale těchto 0,4s mě občas stálo nemálo HP nebo naopak příležitostí. Se Škodovkou T 27 mám zkušenost, že jakmile někoho zaměřím, tak ty tři zásahy dostane a to většinou rychleji, než se stihne vzpamatovat. Neunikne mi ani lehký tank a to ani na větší vzdálenost, střela s 1050 m/s už je prostě dost.

Má doporučení

Mnou doporučené vybavení: Ventilace, Optika, Vertikální stabilizátor

Něco speciální: Ano. Doporučím s 50% slevou do zásoby nakoupit buchty a používat je. Vylepšují společně s výše uvedeným vybavením klíčové vlastnosti tanku (čas nabíjení, dohled, lepší chování děla). Tank nehoří často, má tendenci hořet, jen pokud si nehlídáte záda a to už je stejně většinou velmi pozdě. Dále nepodceňovat skill oprav na posádce – věž tanku občas překvapí a odrazí i silnější dělo, tank je ale jako celek měkký a to extrémně hlavně shora. Je a bude častým cílem artyn a nesmí zůstat zranitelný s pomalou opravou pásů. Silnou výhodou je určitě skill “bezpečné ukládání”, poškození munice je u T 27 častější, ale díky skillu z vás nebude jen tak kabriolet.

Shrnutí:

Tento tank není ani překvapení roku a není ani OP. Je rozumně vybalancovaný a nenarušuje stav hry a to je jedině dobře. T 27 je snadno čitelný tank s klasickým receptem Tier 9 i 10 Škodovek. Je schopen stabilních výsledků a díky levné, ale rozumné základní munici i doopravdy slušných výdělků. Přizpůsobí se bez problémů mnoha situacím i mapám.

Je kvalitním prémiovým tankem pro československou větev a je velmi podobný silnému a oblíbenému Progettu s malými, ale přesto podstatnými rozdíly. Rozdíly, které kdejaký pokročilý hráč může ocenit a nováčkovi tu a tam o trochu usnadní život. Srovnání s Progettem pak mluví samo za sebe, jelikož tento Ital nastavuje poměrně vysokou laťku.


Článek zpracoval Makaan z FB skupiny World of Tanks CZ/SK (PC verze). Tímto mu děkuji za spolupráci a poskytnutí článku.

41
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Milan255_1
Čtenář
Milan255_1

Dobrý článek, ale na rykozset hráči houfně nadávají na nízkou penetraci kdy není problém proměnit jen jednu střelu že tří.Takze i kdybych tank chtěl, za skoro 900,- je to moc a zůstanu u lorrky. Mozna kdyby mě WG poslalo kupón na 20% slevu jinak za mě s tou penetraci a dohledem to zato nestojí, když už na člověk vyexpenou desítku.

12Stig12
Čtenář
12Stig12

a to je problém dnešní doby – neustálé zvyšování základní pene. Co by lidi tak 4, 5 let z5 dali za 202mm pene na APčku u VIII střeďáku, když tehdy dost VIII MTček mělo kolem 175mm pene…

Vortho
Čtenář
Vortho

Nevím, jestli bych to zvyšování pene nazval neustálým… a už vůbec nevím, jestli bych to nazval problémem. Hra je daleko míň P2W (za mě není vůbec, ale nechávám prostor i pro spekulanty), než byla. Tohle je jeden z důvodů.
Hra se mění a to, co od ní hráči čekaj, taky… proto moc nedává smysl porovnávat současnej stav s minulým, x let starým. Jeden rok bych bral jako hraniční mez, cokoliv dál je dávná, tzn. irelevantní minulost.

chen
Čtenář
chen

K**** – ty si inteligent…

Vortho
Čtenář
Vortho

Koukám, že jsem konečně získal prvního fanouška. 😀 Tři posty u jednoho článku a všechny na adresu mojí inteligence. Kdyby ses někdy začal třeba cejtit na argumentaci, tak se vůbec nezdráhej! 😉 😀

12Stig12
Čtenář
12Stig12

je to problém, protože je sakra rozdíl mít pene 175 či 212 a pak když vyjde něco, co má menší pene, tak hráči brečí, že je to málo atd. Ale to je jen důsledek, přidávání stále silnějších strojů (Defender či Patriot na VIII nebo 430U na X). Chápu, že je třeba, aby se hra vyvíjela, ale stylem, že vše nové by mělo být nejsilnější, není správnou cestou (ano, teď to WG porušilo a hodilo dle mého celkem vybalancovaný VIII prémiák a naprosto mizerné VB LT, ale za posledních pár let to moc není)

Makaan
Čtenář
Makaan

Já vím, že nároky na penetraci se u komunity zvedají a osobně si myslím, že snaha WG komunitě vyhovět a ještě vydělat je to, co pomalu vedlo k dnešní situaci plné powercreepu.
Je bohužel realitou dnešní zábavy, že čím stupidnější a méně náročná hra na myšlení je, tím je úspěšnější. Lidi postupně hloupnou a chtějí v tom usilovně pokračovat. Stačí jen mrknout ve hře okolo sebe, kolik lidí je naprosto neschopných zvládat tanky s průměrnou tierovou penetrací, nezvládá ani po 20-30 tisících bitvách naprosté základy a nebo je rovnou cíleně ani zvládat nechce.
T 27 je dle mého názoru s ohledem na penetraci “just fine”. Není nic extra super, ale nedělá ani potíže. Tohle řečeno, jasně, nesmí to vzít do ruky někdo, kdo neumí a nebo nechce přemýšlet. Pro hráče kteří nechtějí používat mozek doporučuji vzít SU-130PM, sedět vzadu a tu a tam si vystřelit. Alternativou je Somua SM, kde si dá takový hráč svůj obligátní klip 5 střel a pak umře.

12Stig12
Čtenář
12Stig12

pěkně jsi to shrnul, co se týče pene – not great not terrible

DoktorKevina
Admin

By mě zajímalo co budeš říkat na T-54 FTP ten má jen 191, nebo takoví T25 pilot. Wz 111 nebo IS-6. Za mne je 202 na AP dostačující. Jo není to jako Progetto nebo STA-2 které mají 212. Perlička T69 má jen 181. Ja nevím co všichni mají s tou pene?
Osobně mám na T69 dva marky a to bez goldu, sice jsem teď spadl, ale max jsem měl 91%. Na T 27 mám průměr po 30 bitvách 1500 a taky bez goldu a to nejsem žádná fialka.

Pokud umíš mířit tak ti je penetrace v 85% jedno.

Merlin40
Čtenář
Merlin40

Já nějak nevím. Mám pocit, že “modelka” penetruje daleko lépe než Škodovka. Pilota neznám, nedokážu posoudit.
Není to o pene. Je to o kombinaci pene a přesnosti. A tady Škodovka silně zaostává.

Dorien
Čtenář
Dorien

A 1500 je jako dobrý jo ?

DoktorKevina
Admin

Je to více než má HP, takže je to dobrý, kdyby to bylo 3000 tak je to výborný. Dobrý je za 3, výborný za 1. 🙂

Lojzo
Čtenář
Lojzo

Skoda je o 40% horsie Progetto o tom niet co diskutovat ako kupit ten tank vyhodene peniaze a zvlast ked velka ast uz ma vyexpenu celu ceskoSlovensku liniu.Takze premiak k nicomu.Maximalne ak by bolo mozne ho vyjazdit s 90% zlavou inak nic

Vortho
Čtenář
Vortho

Se Škodou vs Progettem je to stejný jako s Lorr vs Progettem. Pokud chceš mít snadnější hraní, nechceš tolik přemejšlet dopředu (u Progetta nemusíš prakticky vůbec), chceš v každý situaci udělat aspoň něco & v žádný (oproti jinejm autoloaderům) nepotřebuješ excelovat, tak je Progetto bezesporu lepší volba. V ostatních případech je to minimálně dost diskutabilní.

chen
Čtenář
chen

Fak dost chytrej si …

Dedek
Čtenář
Dedek

V bitvách jich potkávám poměrně dost, takže lidi asi kupuji

Milan255_1
Čtenář
Milan255_1

Jako u každého premiaku.Jsou taci co by od WG koupil i prémiové ho*no.Tank je za ty peníze slabý.

Vortho
Čtenář
Vortho

Cena prémiáků je celkově přemrštěná na dnešní dobu, resp. ceny v herním průmyslu. Dát 600 max. za osmičku a kolem 180 Kč za šestku by bylo imo rozumnější. Jenže WG si už jenom z principu jedinečnosti může tu cenu dovolit takhle narazit… to máš to samý jako s iPhony. Nemáš nic, co by se jim podobalo, je to iPhone a ostatní smartphony. Takže buď bereš, nebo necháváš bejt, skutečný alternativy nejsou.

Makaan
Čtenář
Makaan

Přemrštěná cena je doopravdy zajímavým topicem a zasahuje celý herní průmysl – doporučuji sledovat Jimquisition od Jima Sterlinga na youtube. – Jim Sterling je sice svůj, má svůj humor, ale je to člověk se špičkovou znalostí této problematiky a stačí pár dílů a velice rychle se lidem otevřou oči.

chen
Čtenář
chen

fakt bedna …

Merlin40
Čtenář
Merlin40

Protože maraton.

Velitel Czechball
Čtenář
Velitel Czechball

Vzhledem k tomu že jsem za celkem slušnou bitvu dostal kupón se 30% slevou ho chci zkusit. Když jsem přežil Škodu T40 tak tohle přežiju taky 😀

Guderian
Čtenář
Guderian

Keby bol maraton, skvela ponuka. ale ako solo pre patriotov a zberateľov.:)

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

maraton nebo tak a nějaká sleva, ok, ale za plnou cenu, i k vzhledem k tomu , že CR linii mam dávno, tak to neberu. Mám i Proggeto takže to nemá pro mne smysl. Myslím, že to není uplně nejhorší tank, takový průměr, ale proč to kupovat…

Glock17
Čtenář
Glock17

S bratříky, ventilací, buchtami nabíjí klip za 21,1 vteřiny, tj. o 2 vteřiny kratší dobu, než co má v základu. APCR granáty lítají jak naváděné laserem, dělo je s pětiperkovou posádkou přesné až až. Věž je dobrá, ten hrb nad kanonem má takový úhel, že HODNĚ odráží.

Za mne by tank snesl ještě mírný buff na depresi kanonu (z 8 na 9 stupňů) a trochu mu zlepšit odpor terénu (na to, že má 22,5 kobyly na tunu, je dost líný). Na ofiko videu ujíždí T-44… jenže asi tak o metr na písku. Někde v měkkém terénu bude ale T-44 o kousek lepší než T27.

https://media.discordapp.net/attachments/589500695611441202/609087666604081163/shot_275.jpg?width=2318&height=1229

Zug007
Čtenář
Zug007

Taky vidim největší problém v jeho obratnostia maxalni rychlosti. Je prezentovány jako rychlí prepadovi tank ale tomu neodpovídá maximalka kterou má konkurence vyšší, tak též by se slušelo mu snížit odpor terénu, lepší deprese by byla tresnicka na dortu a tank bych koupil.

Glock17
Čtenář
Glock17

UKO měl naprostou pravdu, že je to tank do druhé lajny a nemá pohyblivost T 50 nebo T50/51. Přesto se s ním dá dobře zahrát proti stejnému nebo nižším tierům.

Jmeno1
Čtenář
Jmeno1

Hlavně člověk nesmí být moc agresivní. Alfa má být sice 240, ale v praxi se mi to moc neosvědčilo a pokud už na někoho chcete najet, měl by mít tak kolem 600 HP, ne víc. Jinak pokud střílíte jen AP, tak je to neskutečný moneymaker. Výdělky 70-90 tisíc čistého za bitvu nejsou výjimečné, ale samozřejmě dost taky dingáte. Ta pene se vzdáleností významně klesá. Faktem je, že co jsem potkal T27 jako protivníka, tak snad 75% stříleli APCR. Ale ta má IMHO smysl, jen pokud skutečně potřebujete prostřelit tanky typu IS-7, jinak je zbytečná. Buď probijete AP, protože víte kam střílet, a nebo neprobijete ani s APCR.

Zug007
Čtenář
Zug007

Apcrko je i o dost rychlejší, tak střílím apcr po rychlích nebo vzdálených cílech, řekl bych ze apcr používám častěji právě kvůli rychlosti než kvůli penetraci …

Jmeno1
Čtenář
Jmeno1

Jo, jenže to pak nevyděláš a u T27 je to setsakra poznat. Ta alfa je na tu cenu hodně malá, takže za hodně peněz málo muziky.

Merlin40
Čtenář
Merlin40

Takže buchty, pětiperková osádka, střílet APCR. Jaký má takový premiák smysl, když nevydělá?

Glock17
Čtenář
Glock17

Pořádně mu provětrám perka ve Frontline. Tam není taková spotřeba APCR munice, protože se dá snadno flankovat. Tam bude vydělávat i bez záloh na kredity.

Merlin40
Čtenář
Merlin40

Takže alespoň k některým prohlášením.
1. “Tedy 3,6s celkem na vyprázdnění klipu, oproti Progettu, kde je toto nabíjení 2s, resp. 4s na celý klip.”

Nesmíte ale zapomenout, že doba zamíření trvá cca 2,0 sec se stabíkem. Rozměření po výstřelu je značné a vzhledem k tomu,
že tank má dělo opravdu “křivé”, tedy má tendenci střílet velmi často k okraji kruhu, je pečlivé domíření nezbytná nutnost.
Takže Škoda 4,0 sec. vs. Progetto 4 sec.

2. ” T 27 má o 15% lepší rozptyl děla po výstřelu a o 121 m/s rychlejší střely, tedy rovných 1050 m/s pro klasické AP”

Křivost děla jsem popsal výše. Rychlost střely je jen další “papírový” parametr, v reálu se mi občas zdá, že posádka ten granát
k cíli donesla. Opět Progetto výrazně lepší.

3. “Je kvalitním prémiovým tankem pro československou větev”

Tak tohle prohlášení mě opravdu pobavilo. Ten tank je asi stejně kvalitní jako milionkrát zhejtovaný Panther 8.8 jen nemá
jeho přesnost, ale má navíc autoloader. Alfa toho stroje je 240 HP, v reálu se na ni málokdy v průměru na klip dostanete.
Obvyklý klip (neberu v potaz situaci, kdy má emeny tank méně HP než je maximálních 300 HP), alespoň u mě, je cca 650 HP.
Spočítáte li si ovšem dobu nabití klipu (22 sec) interclip reload (4,0 sec) jste na “hezkých” průměrných 8 sec na výstřel a to je
opravdu hodně. Spolu s nízkou penetrací a ubohou přesností je výsledný dojem značně tragický.
Rychlost tanku je 50 km/h, v reálu se na ní opět dostanete málokdy, Progetto vám bude notoricky ujíždět. Navíc tank v
kopcích (kopečcích) výrazně “vadne”. Absence pancíře je v článku zmíněna, slabina ammoracku také. Dohled také zmíněn.

Ve výsledku Škoda 27 je tank, který nemá dohled, penetraci, přesnost, rychlost paby, alfu, pancíř, rychlost pohybu a výdrž modulů. Camo veskrze průměrné. Bez minimálně 4 perkové osádky je málo použitelný, pro výcvik osádek tedy nepoužitelný. Vzhledem k “nutnosti” permanentně používat “goldy” ani nijak zázračně nevydělává. Navíc se do hry dostal asi o tři roky pozdě.
Díky autoloaderu budete králové proti nižším tierům, kde je i jakási pravděpodobnost že něco odrazíte. Mezi Tier 8 tanky jste padající, kdo se vás nebojí, ten vás zfarmí, nicméně s dobrou osádkou něco zahrajete, pokud jste nadprůměrný hráč a proti vám stojí banda trotlů. Proti vyšším tierům jste žrádlo, které je zábavně lechtá svým kanonkem.

Jaký může existovat důvod k pořízení Škoda 27 kromě toho že chcete jako člen ČS (česko slovenské) komunity mít ČS premiák? Nejspíž žádný.

DoktorKevina
Admin

Jsem sice lama, ale bez goldu cca po 60 bitvách 1400 průměr na bitvu. Nesouhlasím s tím že se to nedá bez speciální munice zahrát.
V ostatních bodech více méně souhlasím, jen to dělo není zase tak křivé. Nejsem ve hře takže ti neřeknu procenta zásahů, ale mám pocit, že tak 70% tam budu mít . . . má hrozný staty na odpor terénu, špageta má 100x lepší.

Glock17
Čtenář
Glock17

Když budeme hodně řvát a nadávat, tak se za půl roku dočkáme nějakého buffu T 27. Tipuji, že WG přidá 10 metrů dohledu a větší dosah rádia + nerfne přesnost kanonu.

Vortho
Čtenář
Vortho

Spíš buff 10 metrů dohledu a 0,015 m rozmíření a nerf motoru z 900 koní na 850 a o 3 stupně horší otáčení korby… proč? Protože balanc!

Merlin40
Čtenář
Merlin40

Tak nevím, asi se to ztratilo, tak znova. Buff dorazí podle mě nedlouho po maratonu. Přijde mi, že ten tank nerfli, aby maraton nebyl zase úplně zadarmo. Se “schopným” tankem by za daných podmínek šel udělat za nedělní odpoledne…., a večer, ať nežeru.

Merlin40
Čtenář
Merlin40

Mě ten tank prostě nesedí. Průměr mi osciluje mezi 1000 a 1200 na bitvu. Včera to byl propad, 38% výher ze 13 her. Se škodovkou jen dvakrát výhra, dvakrát jsem uchopil Type 61 abych urval nějaké expy a jednou jsem si zahrál s modelkou abych se ubezpečil, že nejsem takovej blb jako jsem si připadal se škodovkou. Nezachránit to poslední dvě bitvy, kde jsme se “sčuchli” s dalším nešťastníkem ve škodovce a dali četu tak nevím nevím. Ve dvou to docela šlo, když jeden nabíjel, tak druhej držel lajnu a rázem tam skočilo jednou 3000 dng a jednou 2100 (to jsem dostal dáreček od arty za pás, munici, periskop, řidiče, nabíječe a 480 HP – jak jinak). Pak kolega bohužel šel afkovat a já to zabalil a šel koukat na The magicians. Dohraju ten pitomej maraton a tank skončí pod hromadou bordelu někde v garáži a pes po něm neštěkne. Ty čtyři zbytečný tankistky si v něm udělají dívčí pokojíček.

Makaan
Čtenář
Makaan

Tak mám asi jiný RNG, protože zatím za mne 41 bitev a výsledky dobré – 70% winrate, 1950 dmg na bitvu a 2700 WN8 viz https://i.postimg.cc/FH4zrHt8/pic.png a https://i.postimg.cc/x8GrtYsN/shot-023.jpg
za celou dobu jsem použil pouze 1x jeden prémiový clip u hry, která byla těsná a měl jsem proti sobě fialku v obj. 430, jinak jedu standardní munici
s tankem hraju dost divoce, nemám problém s mobilitou a dle WoT mám 83,9 % zásahů

nutno taky podotknout, že jsem hrál v noci a z těch 41 bitev jsem měl 4 bitvy, kde mě spojenec vytlačil před nepřítele nebo shodil z kopce – v těchto bitvách jsem měl pokaždé nulu, protože sabotáž se děla hned na začátku

do té doby jsem měl něco okolo 2400 dmg na bitvu a 3000 Wn8

řadím se mezi dobré hráče, ale to je vše, nejsem žádný unicum, jen používám mozek… zajímavé, že tyto výsledky s progettem nemám, nemám za něj zlé výsledky, ale nedosahuje u mě škodovky..

Walachien
Čtenář
Walachien

Nemít to narvaný vším možný s 5 perk. posádkou tak budu hodně nadávat. S dohledem 487m se dá pracovat, ale to že se to fest rozměřuje mezi ránama je věc co mě na tom sere nejvíce 🙂 Bohužel i s full goldem je ten tank už profláklej hlavně u ruských medek které si dost dovolujou 😀

Glock17
Čtenář
Glock17

Ruský medka jsou fejk vedle fejku. Mají naprosto nereálné parametry (dpm, deprese) a jsou tak nastavené kvůli ruským hráčům a ruské národní mentalitě (russian bias).

Toho bohdá ve wot nebude, aby čs. tank byl lepší ruského.