Jak napovídá název, celý článek bude věnovaný WoT Wiki. Proč? Protože posledních několik měsíců probíhalo její překládání a vylepšování!

Poslední dobou jste si mohli všimnout, že nereaguji tak často, jak u mě bývalo zvykem, je to proto, že jsem dokončovala “svůj” velký projekt a ten mi bohužel vzal veškerý volný čas, který věnuji foru, fb i webu wotko.cz.

Když jsem nastoupila k CC (Community Contributor), tak se mi naskytla příležitost, udělat něco pro komunitu. Něco, co mi tu chybělo a to stránku, kde bych zdarma našla veškeré informace o hře. Vlastně to není přesné, taková stránka tu byla, ale ne v češtině a ne pro náš server.

Ze začátku jsem byla nadšená a pustila jsem se do toho se správnou vervou, ale postupně jsem zjišťovala, že je informací málo, jsou neaktuální nebo zcela chybí. Částečně byl problém i v tom, že Wiki má svůj “jazyk” kterým tvoří tabulky, grafy a další vychytávky, které jsem nikdy neuměla a nevěděla jsem, kde se je mám naučit.

Uteklo cca půl roku a Wiki je celá přeložená (na její původní stav před úpravami se stačí podívat na její španělskou verzi). Ovšem přiznávám, že by se mi to nepovedlo bez lidí, kteří mi pomohli s některými překlady, ať již celé sekce nebo jen některých vět. Tito hráči si zaslouží velké poděkování (snad na nikoho nezapomenu):

 • Lord_of_lemra_CZ
 • Kubza25
 • Guba
 • wwlkodlak
 • VijaCZ
 • vedení klanu HESH_
 • ChevSeet_eSpace
 • WG za poskytnutí přístupu a rychlé reakce na vše, co jsem potřebovala:)

Musím přiznat, že chyb se tam najde nejspíše hodně, přeci jen můj překlad není dokonalý a mnohdy jsem to psala “po svém”. Proto má první prosba je, zda mi dáte zpětnou vazbu v podobě chyb, které je potřeba opravit ve speciálně vytvořeném vláknu na fóru, které najdete ZDE.

Jakou zpětnou vazbu bych uvítala?
 • Konstruktivní kritika
 • Co byste změnili/vylepšili
 • Co na Wiki chybí a je to pro blaho komunity
 • Zda jsou všechny informace opravdu aktuální

Zároveň vás chci poprosit o trpělivost, jelikož nemám některé věci dokončené a to z prostého důvodu. Sekce o detailním popisu map a detailním popisu jednotlivých tanků chci dodělat s vámi. Chtěla bych tyto témata vytvořit tak, abyste tam měli to, co vás zajímá a co potřebujete. Ovšem to bych vám přiblížila až po prvotní úpravě chyb již hotových témat. Zároveň není hotové téma s porovnáním tanků, jelikož momentálně stále pracuji na šablonách a tabulkách. V některých sekcích si můžete povšimnout upozornění, že na aktualizaci dat se pracuje, jedná se o vlákna jako je např. sekce s videi. Některé části nejsou dokončené, jelikož nemám prozatím dostatek informací, např. sekce “Bony”.


Nebudu to tedy již prodlužovat, na samotnou Wiki se podívejte ZDE. Doufám, že to pomůže nováčkům ve zlepšení informací o hře a porozumění herní mechaniky, stejně jako o historii hry.

22
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Pazdi
Čtenář
Pazdi

Klobouček Sstyx 😉 skvělá práce, pokud na něco narazím – dám vědět

Glock17
Čtenář
Glock17

Na ofiko fóru jsou sekce věnované jednotlivým tankům. V minulosti se našli lidé (včetně mne), co tam psali recenze. Některé ty recenze jsou zajímavé a stále platné, jiné méně nebo jsou zastaralé. Protože je napsali konkrétní hráči, tak WG si nemůže na tyto názory dělat autorská práva, tj. jsou volně využitelné (za předpokladu dodržení citačních pravidel) i pro Wiki.

Co mi tam chybí? Neobjevil jsem tam odkaz na Wotreplays, což je zajímavá výuková pomůcka, kterou např. neznají ani někteří hráči s 10 000+ bitvami na kontě.. Někteří hráči taky vydávají vlastní povedené skiny (na ofiko fóru jsou k dispozici nádherné skiny od deh0mbre). Taky jsem nenašel zmínku o tom, že pro WG je nepřípustný i “nákup” – boost XP, stříbrných, plnění osobních misí – u “obchodníků” za reálné peníze.

Vortho
Čtenář
Vortho

Ne, přispíváním na fórum se zříkáš duševního vlastnictví toho, co jsi vyplodil. Věz, že tedy nějaká recenze tedy daleko víc patří WG jak tobě.

Glock17
Čtenář
Glock17

Duševního vlastnictví se nemohu zříci, to mohu jen postoupit (úplatně nebo bezúplatně).

Vortho
Čtenář
Vortho

A teď si to převeď do praxe… použitím webu přistupuješ na jeho podmínky, skrz který souhlasíš i s tímhle… tím pádem se toho zříkáš/postupuješ (nebudeme slovíčkařit). Takže nebuď naivní. Ono na tom v praxi nesejde, asi by ses toho stejně nedomáhal, protože pochybuju, že by se ti chtělo se soudit někde na Kypru, nebo kde má WG určenou soudní příslušnost…

Glock17
Čtenář
Glock17

Některé tzv. “závazné” podmínky diskusního webu mohou být nesmyslné nebo právně nevynutitelné. Ne všechno, co si provozovatel webu sám napíše do podmínek pro diskutéry, je v souladu se zákony (českými).

Bertiboom
Čtenář
Bertiboom

Autorské právo je poněkud složitější, zejména v mezinárodním kontextu. Eula jsou mezinárodně vzájemně uznávané, právní spory se v tomto případě zpravidla rozhodují dle Eula, případně podle práva, kde má společnost, autor či majitel duševního vlastnictví sídlo, popř. místa kde došlo k porušení jejich práv s tím, že se nejprve vždy rozhoduje podle Eula. Třeba vše co dáš na G a F se stává jejich vlastnictvím, máš pouze dvě možnosti, souhlasit s tím, nebo jejich služby nevyužívat. Třetí možnost není. A v případě věcí tzv. daných na internet je to ještě zábavnější. Ale to by bylo na opravdu dlouhou dobu, nicméně zjednodušeně řečeno a velmi zjednodušeně zobecněno je to asi tak, jak jsem to napsal. Tedy pokud to vůbec nějak zjednodušit a paušalizovat jde, protože zde opravdu platí, že dvě věci nejsou nikdy stejné, byť mohou být zdánlivě podobné.

Vortho
Čtenář
Vortho

A ne všude maj český zákony platnost. Jsi na internetu, nezapomeň. Pokud by ti někdy do budoucna na něčem záleželo, tak to umísti na svůj webovej prostor, nikdy jinam.

Glock17
Čtenář
Glock17

Díky za radu.

Bertiboom
Čtenář
Bertiboom

Divil by ses, ale můžeš.

Ragnarocek
Čtenář
Ragnarocek

pekna praca 🙂 mame hlasit aj chyby v gramatike ? (dlzne, makcene a podobne)

dedek
Čtenář
dedek

Škoda, že už jsem v tý hře tak dobrej, že nic vědět nepotřebuju. Jinak bych se podíval rád…

Klasik
Čtenář
Klasik

Za mňa paráda , aj keď nejsom nejaký skúsený hráč wotka , určite to pomôže hodne ľuďom a aj mne 😊 podarené

Pavel
Čtenář
Pavel

Moc pěkná práce, držím palce …

Lasman67
Čtenář
Lasman67

Klobuk dolu a vdaka za odvedenu pracu Sstyx

Ypsi
Čtenář
Ypsi

Chtěl bych se zeptat ta chyba 404 u tanků je jen u mě, nebo se obsah bude doplňovat ?

Sstyx
Čtenář
Sstyx

Obsah se bude postupně doplňovat, ale zabere to čas. Teď je kampaň a pak bude oprava a korekce toho co je, pak mapy, porovnání tanků, videa a tanky až jako poslední

Ypsi
Čtenář
Ypsi

Já jsem si to myslel je to přeci jen spousta práce. Děkuji za odpověď i za moc povedený projekt.