Tento týden je 75. výročí tankové bitvy u Studzianek, které se ocitly přímo ve středu bitevní vřavy mezi postupujícími německými silami a polskou 1. obrněnou brigádou a sovětskou 8. armádou východní fronty.Byla to poslední fáze sovětského útoku a Němci vynaložili veškeré síly, aby zabránili jak polským, tak sovětským jednotkám překročit Vislu, jež chránila hranice Říše.

Úlohou sovětských a polských jednotek bylo bránit předmostí na západním břehu řeky proti německým silám. Německé velení upozornilo na rozsah této operace a přidělilo na zásah tyto značné síly: tanky, pěchotu, letectvo a dělostřelectvo. Německo začalo konstantní ofenzívu 5. srpna. Obrana brzy podlehla a byla zapotřebí podpora obrněné jednotky a nejblíže byla 1. polská obrněná brigáda Bohaterów Westerplatte, který sestával z 86 tanků a 2200 vojáků, včetně středních tanků T-34/76 a lehkých tanků T-70.

Německá vojska prorazila frontu v šířce asi 1 km. Studzianki byly důležitým strategickým bodem pro sovětskou obranu a ležely přímo na trase německého útoku, odkud snadno 1. divize obrněného pluku Hermann Göring prorazila hlouběji na sovětskou frontu a během nejsilnějších bojů se kontrola nad Studánkami několikrát změnila. V té době konečně polské i sovětské síly obklíčily nepřítele a do 16.8. ho zničily úplně.

Bitva skončila rozhodným vítězstvím polsko-sovětských vojsk, přičemž polská 1. obrněná brigáda v bitvách ztratila “pouhých” 18 tanků oproti 40 německým. Na počest této události byl ke jménu vesnice připsán přívlastek “Obrněné” a postaven pomník připomínající padlé vojáky.


Před rokem byla do hry přidána spolu s linií polských tanků i tato mapa založená na téhle nezapomenutelné bitvě. Ukazuje nám krajinu i klima převládající v této oblasti.

22
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Zdenek125
Čtenář
Zdenek125

Až si to přečte Vortho, to bude keců … ale i já teda musím uznat, že ten překlad je pekelný 😜

P.S. je mi jasné, že pro Poláky je to asi stejně významná bitva, jak pro nás byla bitva o Sokolovo, ale v kontextu celé operace Bagration resp. přesněji Lvovsko-sandoměřske operace … no nevím nevím 🧐

Vortho
Čtenář
Vortho

Já bych se v prvý řadě vysral na počešťování kdejaký vesnice nebo i větší obce, pokud to není vyloženě zaběhnutý. A v případě, kdy ta obec existuje i u nás, bych od toho upustil 100%. Takhle to vypadá, že chuděru vísku na jihu Čech přejely německý tanky a následně sovětský a polský. 😀 Ani nemluvě o tom, že osobně pochybuju, že Studzianki jsou Studánky. Spíš je to CZ/SK WoT slang. Ale to jsou jenom moje osobní pochyby založený na intuici, neověřoval jsem to, ani to nebudu dělat. Nemám Polsko rád (a není to jenom z herně-komunitních důvodů).

P. S. Jí nezazlívej, že na polským rykoszetu našla něco, co není i tady, tak to napravila 😀

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

Já bych snad se jen trcohu pozastavil nad použitím kombinace česko polských názvů. 1. polská obrněná brigáda Hrdinů z Westerplatte. nebo 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte. Kombinace mi přijde nesmyslná. A Studzianki Pancerne jsou Obrněné a ne Ocelové.

Glock17
Čtenář
Glock17

Označení tankového pluku divize Hermann Göring taky není úplně správně přeložené. V létě 1944 se jmenovala “Fallschirm-Panzer-Division 1 Hermann Göring” = 1. parašutistická tanková divize Hermann Göring” a přesné označení jejího tankového pluku bylo “Fallschirm-Panzer-Regiment Hermann Göring” = parašutistický tankový pluk Hermann Göring.

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

No tak to už zase mi přijde asi moc detail 🙂 Nejsme na fan vojenským webu nebo tak.

Bertiboom
Čtenář
Bertiboom

Studánky se té vesničce česky říká od dob seriálu Čtyři z tanku a pes”, do té doby byla naprosto neznámá, a její pravý název znali jen ti, co se zajímali o historii. Takže prosím, pro příště názvy měst a obcí nepřekládej, ono to moc dobře nejde. Já jsem tedy letos také chtěl jet do Cařihradu, a zjistil jsem, že už neexistuje, protože to nějaký “turek” přejmenoval na Istanbul. 🙂

Jmeno1
Čtenář
Jmeno1

Já jsem zvědav jestli když přidali Studzianki, jestli nepřidaji i mapu Tovačov, podle poslední tankové bitvy 2WW na Hané. 🙂

Glock17
Čtenář
Glock17

Hele, teď jsme dostali T 27 a další 3 roky smíme jen držet huby a bejt vděčný WG. Odměnou nám bude dalších tisíc klonů ruských medek a milion imbecilních obtisků ruských pin-ups.

https://thearmoredpatrol.files.wordpress.com/2019/08/mwioo63cdnf31.png