Občas procházím různé zdroje informací a i přes mou tragickou jazykovou neznalost zavítám na různá diskusní fora a snažím se pochytit, co se děje “u sousedů”. Mimo jiné mě zaujal příspěvek jednoho NA hráče na Redditu, který se týká “rajčat”, tedy herně nevyzrálých, nezkušených hráčů, kteří toho v bitvě příliš nepředvedou.

V našich končinách se debata na tohle téma většinou vede kolem toho, jak takovým “nekňubákům” zakázat nebo zkomplikovat postup na vyšší tiery, jaké je to neštěstí mít četu rajčátek na TOPu v 3-5-7 šabloně matchmakingu, brblá se nad tím, že pomocí akcí, bonusů, misí a všemožných urychlovačů hráči nenasbírají dost zkušeností na nejnižších tierech, vymýšlí se prapodivné teorie o rozdělení hráčů do lig podle schopností a oddělení těch horších od těch lepších…. no, na tohle téma toho bylo napsáno už hodně a z mého pohledu musím konstatovat, že to nebylo většinou nic pěkného na čtení a konstruktivního už vůbec ne.

Právě proto mě praštil do očí už samotný název příspěvku “ADOPTUJ SI SVOJE RAJČÁTKO”, kde autor nastínil myšlenku, že místo stěžování si na všechno možné by ti schopnější hráči měli vzít nápravu do vlastních rukou a sami se začít snažit bojovat s herní nezkušeností a ignorantstvím. Jistě mnohý namítne, že návodů pro nováčky je všude spousta, ať už psaných nebo ve formě videí, ale to naráží na předpoklad, že ono rajčátko si svou herní špatnost musí nejdřív uvědomit, což je samozřejmě pro (nejen) mužské ego velmi hořká a těžká věc, než začne pátrat po tom, proč zrovna on má horší herní výsledky než zbytek týmu nebo dokonce jestli by s tím nešlo něco dělat. Vždyť hodit vinu na WarGaming, RNG, cheatery, premium zvýhodněné účty nebo cokoliv jiného je tak snadné. Sebevědomým hráčů, neochvějně trvajícím na vlastní dokonalosti a neomylnosti, kterým je těžké vysvětlit, že dva výstřely za hru opravdu není skvělý herní výkon, že čtyři úspěšné rány neznamenají epickou bitvu a že je to právě on, kdo je příčinou těch jeho 40% vítězství, už všude v diskusích bylo dost a dost.

Taková věc vyžaduje osobní a trpělivý přístup a ochotu obou stran pro to něco udělat. Ochotu těch lepších se o svoje poznatky podělit a ochotu těch horších uznat svoje chyby a začít na nich pracovat. Jak si tedy celou věc pisatel onoho příspěvku představuje?

Zkušenější hráč, který by se k iniciativě chtěl připojit slušnou a nenásilnou formou, vyhledá ve hře to “svoje” rajčátko, které je ochotné uznat, že opravdu není dobrým hráčem, seznámí ho s existencí této akce a oba se pak zapíšou na příslušnou stránku přibližně takovouto formou :

17.10.2018 oznamujeme začátek spolupráce
VijaCZ – 64.759 bitev – WR 53,21%  –  WN8  1622
rajčátko – 1.101 bitev –  WR 44,05%  – WN8  250

20.2.2019 oznamujeme, co jsme spolu dokázali
VijaCZ – 66.483 bitev – WN8  1626
rajčátko – 3120 bitev – WN8 – 742

Z rudých čísel jsme to společně dotáhli na žlutou!

Prostě pozitivní motivace pro oba, plus soutěživost mezi dalšími adoptivními “opatrovníky rajčátek”, kteří se do akce taky přihlásí a svoje společný úspěchy můžou sdílet a srovnávat.

Samozřejmě to nikdy nevyřeší záplavu nezkušených nováčků a hráčů, kterým to prostě moc nejde, ani problémů plynoucích ze střetávání se hráčů s různým množstvím herních zkušeností a schopností, různého věku, zdravotního stavu a podobně. Nikdy to nemá šanci nějak výrazně ovlivnit kvalitu ráčů  v náhodných bitvách. Na to vždy bude množství “učitelů” příliš malé a záplava rajčátek příliš velká. To vím. Pokud se ptáte proč jsem vás tedy obral o tu fůru času, stráveného čtením takového množství textu, může za to ta základní myšlenka, ten základní přístup k věci. Ten člověk se neptá, co by s tím mohl dělat WarGaming a nenadává když zjistí, že WarGaming s tím nic dělat nehodlá, ptá se, co by s tím mohl dělat on sám. Ptá se jak by mohl pomoci. A to je prostě krásný.

28
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
romanbaggio
Čtenář
romanbaggio

Tak to je super nápad a super přístup nejsem sice fialka, ale kdyby někdo chtěl taky nabízím svou pomoc 😉

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

Myšlenka hezká to jo. Bohužel mám za ty léta nervy tak do*ebaný, že kapacity na dobrovolné trápení s někým nemám. A když jsem zrovna nedávno nějakýmu Čechovi červenýmu psal vysloveně vstřícně po bitvě, že pálit non stop Hečka a stát s top tier vzadu na kraji mapy není ono, poslal mne velice vulgárně do….

Lumperion
Čtenář
Lumperion

To je ten rozdíl, ty máš nervy dojeb…, ale on je v klidu. Protože hraje hru..nic nemusí, jen může.
A tak to má většina lidí😀.

Bigman
Čtenář
Bigman

Musím říct, že poslední dobou jsou Hečka opravdu populární mezi červenými hráči. Hrál proti Mě taky takovej a na 8 tieru střílel HE tak jsem mu psal proč to nehraje normálníma ap a on mě psal, že takhle má jistotu DMG. Píšu mu tedy, jestli je lepší dát za 300 dm a nebo 43 a on, že to stejně cinká a tak už trochu vytočeně píšu kam střílí?? Odepsal, že do věže a prostředek tak jsem mu řekl asi kam je to nejlépe a snad už to zvládá lépe.

12Stig12
Čtenář
12Stig12

HEčka byla populární mezi rajčaty vždy, ale naštěstí já jsem přešel na APčka na V tieru se StuGem III G (na IV jsem tehdy měl jen Hetzera)

Guderian
Čtenář
Guderian

ja nepouživam xmv takže neviem kde je rajčátko alebo fialka. Ked niekto hodne špatne zahraje, zistím to až na konci bitky, ked sa fakt musím pozrieť čo je to za hráča s takou ,,taktikou” a znalostami tankov.:)

Lumpík
Čtenář
Lumpík

Ahoj, velmi hezký nápad…

Každopádně, kdyby někdo chtěl, tak si myslím, že se dokáže učit sám. Můj případ je toho příkladem, vše čeho jsem dnes dosáhnul (WN8 = cca 1900) jsem se naučil sám a to z 80% youtube videa a 20% přísným velením v klanu. Tuto možnost má myslím každé rajče a výsledky se dostavují brzy…

Bigman
Čtenář
Bigman

VijaCZ: Musím tě ty kluku ušatej pochválit a říct, že tohle to jsou přesně ty články, které ti jdou a kterých by jsi se měl držet a věřím tomu, že budeš za chvilku víc populární s těmito články nežli s články o artynách.

watts1
Čtenář
watts1

K této pochvale bych se přidal. Naprosto výstižně a slušně popsaná problematika a zajímavý nápad:) Bohužel to nejpodstatnější a to jest uvědomění si vlastních chyb bude stejně problém na kterém vše stojí a padá. (v tomto případě spíš padá)

Btw: naprosto chápu ty, kteří hrají hru pro zábavu a hra je baví třeba i s mizernými výsledky. Na takové hráče si možná v návalu emocí člověk doma zanadává, ale to je tak všechno.

Ale nejhorší sortou hráčů jsou pro mě ty, kteří hrají špatně, ale myslí si, jak všechno ví a umí, přitom pravý opak je pravdou. Takový hráči (a že jich není málo) často mají tendenci nadávat na ostatní, spamovat minimapu a “chytře” každému radit. Přitom jsou to právě oni, kteří by tu radu potřebovali. A právě tyto hráči, kteří by tu pomoc potřebovali nejvíc, se tohoto “projektu” nikdy nezúčastní. Nebo hůř by se ho chtěli účastnit, ale na “druhé straně barikády”…

Dedek
Čtenář
Dedek

Příjemně pozitivní přístup a pěkně napsaný

12Stig12
Čtenář
12Stig12

Já mám splněno – vycvičil jsem kámoše, co začal hrát skoro o rok dříve a z cca 400wn8 jsem ho asi po 2 či 3 letech konečně dostal na 1k wn8 a dnes má 1270. jeho nick Hurwajs44

Drtikol
Čtenář
Drtikol

Ahoj všem, dobrý úmysl, určitě pozitivní a před časem bych ho přivítal. Po dvou letech hraní mám cca 16 000 bitev a jsem reálně zelený hráč (což dokazuji statistiky), nicméně cca 5000 bitev jsem nevěděl totálně o co jde, nic si nepřečetl, nic jsem nesledoval, no prostě byla to má první a určitě poslední hra, ikdyž už nejsem nejmladšího věku :-).
Časem jsem začal sledovat videa, podíval se detailně do mechaniky a postupně jsem zkoušel, co si mohu s různámi tanky dovolit, což trvalo dalších min. cca 5000 bitev.
Výsledkem bylo že dnes hraji hlavně devítky, končím většinou v Topu a směji se, když na mě rádoby modří, žlutí zelení hráči najíždějí a většinou tvrdě narazí :-), protože ve statistikách jsem pořád rajče s win rate cca 46,5%, protože táhnu minulost a ještě dlouho ji asi potáhnu.
Rajčata nejsou stejné, protože nastavení hry je takové, jaké je a slouží především vydělávání WG, to je třeba si uvědomit, ale dnes jsem rajčetem rád, ikdyž jednou bohužel nebudu. Máte totiž výhodu, většina hráču Vás podcení, jste přeci TO ***** rajče, které jenom kazí hru :-).
Přeji hezký den.

watts1
Čtenář
watts1

Tak je pravda, že každý kdo chce nadávat na rajčata, by měl princip “statů” tak jak si ho popsal pochopit. Tzn., že “recent” staty mají mnohem větší vypovídající hodnotu. A co především – mělo by se zrušit zobrazování XWM v bitvě – jedna z nejhorších věcí ve hře vůbec. Osobně xwm nepoužívám a musím uznat, že jsem po hře poměrně často překvapen, když si rozkliknu statistiky hráčů (kteří mě v bitvě zaujali ať už kladným či záporným způsobem). Jak v obou směrech – někdy “rajče” zahrálo opravdu dobře a neúměrně svým “statům” a jindy přesně naopak. Nadprůměrný hráč zahrál naprosto tragicky. Ale díky XWM se často soudí “dne před večeří” a hře to akroát ubližuje. Ale to je asi na jinou debatu

Ghost532
Čtenář
Ghost532

Ano jindy přesně naopak. Jednou jsem se skautem najel do křoví. A tým nechal O-ho najet až ke mně. A vůbec s ním nic nedělali. Spotoval mě na proxy. Schoval jsem se za kámen a klikal ať ho konečně vypnou. A nic. Nemohl jsem vyjet protože jem věděl, že jakmile vyjedu půjdu rychle do garáže. Všichni psali ať spotuju. Ale aby mě zbavily jednoho otravnýho tanku to né. Prohráli jsme a po konci bitvy mi hráč psal jestli jsem si koupil účet na Ebay. Napsal jsem mu, že Wot hraju od roku 2012. Napsal mi, že lžu. Že mám určitě cizí účet. Že jsem nic nezahrál atd. atd. Napsal jsem mu, že i dobří hráči mohou mít špatnou sérii bitev. Když jsem si ho rozklikl nevěřil jsem, že někdo takový má tu drzost mě poučovat.

marinfi
Čtenář
marinfi

Tak aj dobrý hráč podľa statov môže mať zlú hru, či už musel odbehnúť alebo sa hre nemohol venovať. Lenže dobrý hráč s dobrými statmi máva zväčša tých zlých hier málo a dobrých veľa, preto má dobré staty. Rajčiatko to má presne opačne, môže zahrať dobrú hru, kde si nastrieľa, no má ich veľmi málo, a zlých hier ala bot zase veľa. Staty nepustia…

Le3ky
Čtenář
Le3ky

ja som zistil asi po 5000 hrach ze existuje nejake wot forum a asi pri 8000 ze niekto nataca aj youtune videa k tomu prve co som videl bolo od akcida

zdenek125
Čtenář
zdenek125

Nápad dobrý, ale proti odborníkům, kteří s 800 bitvami celkem, “drtí” své nepřátele pod pásy 50TP prot., se kterou už mají “odehráno” 350 bitev, to stejně nepomůže.

p.s. Vijo, doufám, že adoptuješ nějakýho artynáře 🙂

VijaCZ
Čtenář
VijaCZ

Vzhledem k tomu že HRDZA jednu dobu byl nováčkovskej klan tak už mám pár adopcí za sebou a ty současný statistiky v článku jsou pravdivý – pro mě i pro rajčátko na který momentálně občas mrknu, jen nick je pochopitelně změněný. Uvidíme jestli se nám povede dosáhnout i těch druhejch statistik. 🙂 Každopádně můj současnej parťák artyny nehraje a za těch tisíc bitev už k nim stihnul zaujmout nepříliš lichotivý postoj a to prosím pěkně bez mýho přispění, takže co se týče artyn ho už nic učit nemusím 😀

IksDee
Čtenář
IksDee

Tohle mi příjde jako dobrý nápad ale pouze v případě že hráč který dělá kouče má víc než 2,5k WN8

Jinak tohle není žádná novinka, koupit si kouče to WoT nebo jakékoliv jiné hry je dneska velmi bežná praktika. Například profesionální hráči si tímto způsobem vydělavají a upřímně, zadarmo by někoho učil jen debil.
Takže tahle free metoda nemá budoucnost.

Garrth
Admin

coz je samozrejme hovadina – vzdy staci, aby byl ucitel lepsi nez zak … na stredni te taky neucili vedci v oboru

Vortho
Čtenář
Vortho

I jiný hry už zjistily, že takovej způsob mentoringu není moc efektivní, leckdy ani žádoucí. Tak snad tohle zjištění potřebuje i WoT. 😀

myzrael333
Čtenář
myzrael333

Zase neblbněte, jestli to rajče bude stoupat takhle rychle, tak za rok bude lepší než Marty. Takže chlapci, všeho s mírou, já si chci občas taky do něčeho beztrestně vystřelit 😀

EAT_MY_GOLDS
Admin

Je to už pár let co sem pod sví křídla vzal jedno polorajče, týpek měl kolem 1000wn8. Já v té době kolem 1400wn8. Po nějaké době jsem ho dostal do klanu kde jsem 5CZ a zde se skamarádil s jedním hráčem co má o dost vyšší wnko než já. A nakonec to dopadlo tak, že můj svěřenec dělal výkoného důstojníka v 9-TDE a nyní je náborářem v CSA. Už dávno můj žák překonal svého učitel, kdy já mám 1800wn8 (hraji na 2,5k+wn8) a můj žák Dorien89 má 2,9k wn8 a hraje na 3,5k+wn8 😉

Hlavní je aby ten člověk projevil zájem se něco o hře dozvědět…a musí uznat svou chybu!

Lumpík
Čtenář
Lumpík

Přesně taaaak…

Spaniel_2015
Čtenář
Spaniel_2015

Ahojte. Fajn Nápad. A myslím, že na to nepotrebuješ žiadny support od WG v prípade klanov. Kedysi som hrával hru stargate.cz. Boli tam národy, nie klany a každý národ si obsadil pozíciu učiteľa. Ten mal za úlohu vysvetliť novým hráčom fungovanie hry. Naučiť ich finty, ktoré sa v návodoch nedočítali a tak podobne. Takže aspoň trochu disciplínovaný klan si to vie poriešiť vo výcvikovkách. Ale sú tu potom kečupáci, ktorí nemajú páru o existencii klanov. Tam by bodol asi nejaký párovací systém mazákov s kečupákmi pre tých, ktorí majú záujem. Triedený podľa jazykov, aby sa aj dohodli :-).

Guderian
Čtenář
Guderian

za mňa radšej hrať s rajčatom ako s automatom, Na druhej strane vypisovať v hre niekomu, kto ma 1000 bitev, prečo stoji tam kde stoji ,ked ma taky a taky tank je zložite. Bot to možno zahraje lepšie. Ja to hram práve preto,že prevažujú živí hráči.
Osobne som sa ,,učil z videii lepších, veteránov a hlavne som si vždy pozrel videa na konkrétny tank,ktorý som jazdil.
Dnes už to nepotrebujem, ale zo začiatku to veľmi pomohlo.
To, že mnohi nepoznaju, alebo nechcu hrať takticky je ina vec.
Alebo stoja vzadu a nadavaju, že im nikto nespotuje, nejde dopredu, a sedia v tanku,ktorý to ma a vier urobiť.:D

funes
Čtenář
funes

Jako NÁPAD určitě fajn, ale nedovedu si představit realizaci. Krom toho – při procentuálním rozložení protlaků by to postihlo jen v podstatě minimum hráčů a celkový efekt by se vypařil. Asi reálné v podmínkách menšího serveru, ale jako content pro velké servery víc práce než užitku.

marinfi
Čtenář
marinfi

Každý kto sa chce naučiť hrať dobre, musí mať kúsok inteligencie v sebe a hlavne musí to chcieť. Ja mám napr. pod svojimi krídlami kolegu z práce, ktorého som k tejto hre priviedol. Zo začiatku mu to išlo horšie ako asi každému, kým pochopil základné pravidlá tejto hry. Teraz sa už deň odo dňa zlepšuje, hravame spolu skoro denne a naozaj mu to ide,vola sa dussud, každý si ho vie pozrieť. Ja čo môžem odporučiť pozerajte si videa na YouTube, venujte čas nie len hraniu ale aj videam o tom ako a kde máte hrať s daným tankom, to vám pomôže. V slabom klane so slabými hráčmi sa nič pozitívne nenaucite, akurát ako byť slabým hráčom. A pravidlo 2, ako hráč arty nikdy nebudete mať dobré staty, lebo je veľa máp kde túto triedu nevyužijete efektívne.