Před 21 lety byla založena společnost Wargaming, dnes už světově známý vydavatel MMO her s miliony fanoušků po celém světě. Stejně jako u dalších velikánů herního průmyslu i zde ovšem platí, že “Řím nepostavili za den” a že za každým úspěchem stojí i nezdary a nějaké ponaučení. 

S válečně pojatými tituly jako World of Tanks nebo World of Warships se Wargamingu bezesporu podařilo si své místo najít nejen na trhu her, ale hlavně v srdci nejednoho fanouška druhoválečné techniky či vojenské techniky celkově. Celosvětově známý portál Bloomberg odhadl hodnotu podniku na více než 1,5 mld. USD, s obratem 450 mil. USD za loňský rok 2018. O až takovém úspěchu se, nyní 43letému, zakladateli a výkonnému řediteli Viktoru Kislyiovi určitě ani nesnilo. Navíc se stal vůbec prvním běloruským miliardářem, ačkoli si – dle svých slov – žije na Kypru velice skromně. Rád si pustí Pink Floyd, zhlédne historický film anebo si zahraje nějakou tahovou či RTS strategii. Kupodivu co v jeho zálibách nenajdete, je jachting nebo cestování po světě.

Jiní snili v garáži, Viktor na podlaze

Vojenství se zalíbilo Viktorovi už tenkrát, když to byl ještě obyčejný kluk v Běloruské sovětské socialistické republice. Otec ho tehdy, v 7 letech, vzal sebou na Kubrickův film Spartakus (v hlavní roli s Kirkem Douglasem), aniž by tušil, jak velký dojem ten film na malého Viktora udělá. “Ty nebezpečné, přesto nádherné bitvy mě úplně nadchly. Ty legie Římanů, útočící ve formacích, a vzbouřená armáda otroků, která na ně pouštěla ohromné hořící klády… Říkal jsem si u toho ‘Kdybych já byl ten Spartakus, tak to udělám jinak! Přesunul bych se sem, zaútočil bych tady’- historie si mě tehdy získala“, prozradil v jednom z rozhovorů.

Tohle ale nebylo to jediné, čím otec nevědomky vyvolal ve Viktorovi pozdější zájem o hry s komplexní vojenskou strategií. Přihlásil ho ještě k tomu na šachy, přičemž se stal Viktor brzy nato špičkovým minským šachistou. Pak už byl Viktor ve své vášni ke strategii, vojenství a historii nezastavitelný. Podlaha státního bytu, do něhož se rodina zrovna přestěhovala, se proměnila v bitevní pole. Kreativnímu klukovi k tomu stačila hrst melounových jadérek, jež spolu s kusem papíru představovala pěchotu s jezdectvem, a inkoust, kvůli němuž křičeli na Viktora rodiče asi nejvíce – ten nešel ze země smýt.

Porážka G. Kasparova jako impulz

Po sedmi letech Kislyi se šachy skončil, nevydrželo mu to podobně jako kreslení bojišť na lino. Začal se zkrátka věnovat něčemu jinému – tvorbě vlastních her, a to na napodobenině oblíbeného ZX Spectrum, na nejlepším počítači, jaký tehdy mohl mít. V tomto koníčku ho utvrdil prohraný souboj Garriho Kasparova s IBM počítačem Deep Blue. Věděl, že budoucnost patří technice, a v srpnu 1998 založil společnost Wargaming.


Toť první část povídání a seznámení se s Viktorem Kislyim, CEO a zároveň jedním ze zakladatelů WG. V dalším díle se zaměříme na první výtvory z rukou Viktora Kislyie.


Článek zpracoval čtenář Vortho, tímto mu děkujeme.

12
Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Glock17
Čtenář
Glock17

Slza mi ukápla.

Hollohlaway
Čtenář
Hollohlaway

To bych do tebe neřek 🙂

Glock17
Čtenář
Glock17

Mám měkký srdce 😉

Jmeno1
Čtenář
Jmeno1

Wow, tak to je hodně dobrý. Už se těším na pokračování. 🙂

Glock17
Čtenář
Glock17

Bude to trrrhák. Příští díl bude o jeho službě v RA.

Vortho
Čtenář
Vortho

Díky, všechny díly byly napsaný naráz, takže jakmile redakce podnikne úpravy, který jsou třeba zapotřebí, určitě bude i pokračování 😛

Garrth
Admin

Viktor je super, i osobne je normalni clovek a ne namysleny miliardar, jake obecne zname … hold skromny a ze skromneho

Vortho
Čtenář
Vortho

Zajímalo by mě, zač jsi schytal takový mínusky 😀

Garrth
Admin

to vis, jak clovek nenapise, ze je vsechno spatne, tak se minusuje

過敏的
Čtenář
過敏的

Vortho, za mě super.

Kysucký_čert
Čtenář
Kysucký_čert

podla jeho slov si zije skromne /miliardar/ 😀 na Cypre,peniaze si poctivo zarobil svojim umom a pracovitostou o tom vsetka cest,ale nech idu do riti s tymi ruzovymi pribehmi

Jmeno1
Čtenář
Jmeno1

Závist je svině, co? 😀